تقویت تعادل بدن

تعادل بدن انسان به چه چیزهایی بستگی دارد؟ و چگونه میتوان این تعادل را تقویت کرد؟ در این مقاله به روشهای تقویت تعادل بدن میپردازیم. ایجاد تعادل مناسب، مثل ساختن عضلات، نیاز به تمرین، توجه و صرف زمان دارد. تعادل برای خیلی از افراد، یک مهارت قابل یادگیری است و کسی با این مهارت متولد نمیشود اما میتوان با تکرار و تمرین این مهارت را تقویت کرد. درست مثل قویتر شدن، تعادل هم فواید زیادی دارد که شامل بهبود عملکرد ورزشی، وضعیت بهتر بدن، کاهش ریسک آسیب و درد کمتر کمر و مفاصل میشود. تمرین تعادل قسمتی از حرکت کاربردی فیتنس است که به ‌جای تمرین با اهداف ورزشی، الویت به افزایش قدرت و تحرک برای زندگی روزمره داده میشود.

روش بهبود تعادل

در جوانی اهمیت وجود تعادل و نیاز به آن برای برخاستن و حرکت کردن شایدچندان مهم بنظر نمیرسد اما با گذشت زمان و افزایش سن احساس عدم اطمینان از توانایی ایستادن به روی پاها به دلیل کم شدن تعادل مورد توجه قرار میگیرد.

درهر سال از هر 3 فرد بالای 60 سال ، یک نفر، یک بار به علت نداشتن تعادل به زمین میخورد که عواقب بدی نظیر شکستن استخوان لگن را بهمراه دارد.

خیلی از این به زمین خوردنها میتواند با انجام ورزشهایی برای بهبود تعادل اتفاق نیافتد، تمرینات تعادلی به مغز یاد میدهد که چگونه به سرعت ماهیچه های مربوطه را درزمان مناسب با هم فعال کرده و بدن را در جهت درست بصورت قائم نگه­دارد.

یکی از ابزارهای فوق العاده در زمینه تقویت سلامتی و تعادل بدنی در ابعاد مختلف ” فایل پیام های پنهان تقویت سلامتی و تعادل بدنی “ است این سابلیمینال ارزشمند موجب تغییر گرایش و کارکردهای ناخودآگاه بدنی به سمت داشتن داشتن عمکلردی بی نقص و سالم در تمامی دستگاه ها و اندام ها به کمک ضمیر ناخودآگاه می شود ، این سابلیمینال فوق العاده توسط متخصصین سابلیمیران تهیه و عرضه شده است. هم اکنون می توانید از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

سابلیمینال سلامتی و تعادل بدنی طبیعی و پایدار با فایل  تاثیر گذار بر مغز (ضمیر) ناخودآگاه |

همچنین می توانید از طریق منو سایت با انواع سابلیمینال های سلامتی وبسایت سابلیمیران آشنا شوید

تمرینات تقویت تعادل بدن

امروزه فیتنس کاربردی به اندازه دنیای فیتنس مشهور شده است و هر روزه افراد زیادی خواهان توجه بیشتر به فعالیت سالم روزانه به جای تمرینات تخصصی ورزشی هستند. کلاسهای فیتنس کاربردی، روی حرکات تعادلی میانه بدن کار میکند که شامل تمرینات شکمی، بالا و پایین کمر، همراه با عضلاتی میشود که لگن را محکم و مقاوم میکنند. عضلات میانه یا بالاتنه، برای همه ما، مرکز ایجاد تعادل است. به‌طور ایده آل، هر برنامه تناسب اندام، ترکیبی از تمرینات قلبی و عروقی، قدرتی و تعادلی را دربر می گیرد.

فرمان تعادل جسمی و روحی بوسیله سیستمهای مختلفی که با هم کار میکنند، صادر میشود. سیستم دهلیزی، تحت فرمان سنسورهایی در سر است مانند گوش‌ها، که موقعیت ‌یابی فضایی را کنترل میکند. سیستم حس عمقی، شامل گیرنده‌ هایی در مفاصل، عضلات و بافتهای همبند میشود که درک موقعیت و حس حرکت را به بدن  گزارش میدهد. بینایی، سومین سیستم است، مانند چشم که محیط اطراف را سنجش و ارزیابی میکند و به همین علت، حفظ تعادل با چشم بسته، چالشی بزرگ‌ است.

تعادل خوب به چه چیزی نیاز دارد و چگونه تعادل را افرایش دهید؟

لازمه ایجاد تعادل، داشتن وضعیت خوب بدنی و میان‌تنه‌ای قوی است. این عوامل به پیشرفت تعادل کمک میکند و از آسیب و صدمه هنگام فعالیت‌ ها جلوگیری میکند و ارتقاء عملکرد ورزشی را دربردارند. برای همراه کردن تعادل با برنامه فیتنس‌، سعی کنید به‌جای استفاده از دستگاه‌ های بدنسازی، از وزنه ‌های آزاد استفاده نمایید. به میانه ‌بدن‌ و تقویت و استحکام عضلات شکمی در طول مدت تمرینات، توجه زیادی داشته باشید.

مشکلات تعادلی

مشکلات تعادلی معمولاً به بینایی مربوط است. به علت پیچیدگی سیستم ‌های تعادلی، ارزیابی و پرورش تعادل تحت شرایط مختلف، از اهمیت زیادی برخوردار است. برای نمونه، تست تعادل با چشمان بسته، ابزاری خوب و مهم است. حفظ تعادل هنگام بلند شدن و همچنین در وضعیت نزدیک‌ به زمین هم چالش‌های خوبی هستند. اما حفظ تعادل با حرکات ترکیبی، سیستمی متفاوت را به‌کار میگیرد. تمرینات تعادلی باید بخشی از برنامه منظم فیتنس باشد.

تمرینات افزایش تعادل

تمرینات ساده زیر را سه بار در هفته انجام دهید تا شاهد پیشرفت باشید. ترکیبی از تمرین با کفش و پای برهنه هم مفید است، این تمرینات، جنبه ‌های مختلف تعادلی را که در زندگی روزمره به آن نیاز دارید، مورد ارزیابی قرار میدهد

  • روی یک پا تعادل خود را حفظ کنید، پشت یک صندلی را بگیرید و همزمان با پا، یک دست‌ را هم بالا آورید تا هنگامی ‌که بتوانید بدون کمک دستها، به حالت تعادل برسید.
  • درحالی که تعادل‌تان را روی یک پا حفظ میکنید، برای حمایت، صندلی یا دیوار را بگیرید و پای دیگر را از زانو خم کرده و مستقیماً به پشت‌تان ببرید. کف همین پا را با دست موافق بگیرید و پای خمیده را از عضله چهار سر جلوی ران بکشید. برای تست تعادل هنگام کشش، صندلی یا دیوار را رها کنید.
  • حرکت پلانک را به‌ جای اینکه روی زمین انجام دهید روی توپ بوسو انجام دهید.
  • روی دست ‌ها و زانو ها تعادل ‌تان را حفظ کنید، در­حالی‌که دست و پای مخالف را همزمان از زمین بالا می آورید.
  • روی زمین حرکت پلانک را انجام دهید، در حالی ‌که یک پای ‌تان را بالا می­آورید و چند ثانیه نگه میدارید.

با یک پا بایستید، کف پای دیگر را روی زانوی پای ایستاده فشار دهید، سر زانو ها به‌ طرف بیرون باشد. سعی­کنید درحالی ‌که دست‌ها را به سمت آسمان بالا میبرید، تعادل خود را حفظ کنید.

درهر حالتی از تعادل، برای تست تعادل، سعی کنید چشمانتان را برای مدتی ببندید. تنها ده دقیقه انجام این تمرینات در روز سبب خستگی بدنی نمیشود زیرا این تمرینات بیشتر بروی مغز تاثیر دارند تا بروی عضلات بدن. انجام این تمرینات به شما در بهبود تعادل و تقویت ماهیچه های اصلی کمک میکند علاوه بر این، ورزشهای مذکور به شما کمک میکند تا از جراحت هنگام زمین خوردن در امان بمانید و گردش خونتان را بهبود میبخشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.