چگونه در مراقبه در لحظه حال حضور داشته باشیم

چگونه در مراقبه در لحظه حال حضور داشته باشیم

برای آن که یاد بگیریم که چگونه در مراقبه در لحظه حال حضور داشته باشیم باید بدانید که به تمرکز و دقت بالایی احتیاج دارید. تمرکز داشتن کاری سخت به حساب نمی آید و با چند تمرین می توانید به این مهارت دست پیدا کنید. تمرکز کردن به منزله بودن در زمان حال به معنی مراقبه هم می باشد و اگر چه کمی سخت به نظر می آید، اما باز هم با تمرین می توان به آن دست پیدا کرد.

باید چه کاری انجام دهیم؟

طی تحقیقاتی که به تازگی انجام شده است و نتایجی که دانشمندان از قبل آن بدست آورده اند به این نتیجه رسیده اند که انجام یک سری فعالیت ویژه و خاص سبب می شود که تاثیرات مثبت در زندگی احساس کنیم. این انرژی های مثبت بر روی سلامت روح، جسم و روابط اجتماعی ما تاثیر فراوانی دارد. در ادامه پنج ترفند و روش را بیان می کنیم که با استفاده از آن یاد می گیریم که چگونه در مراقبه در لحظه حال حضور داشته باشیم.

آمادگی داشته باشید

در ابتدا راجع به مراقبه به این موضوع مهم توجه داشته باشید که هدف از انجام آن فقط آموختن است، پس نمی توان مراقبه را با  صفاتی مانند خوب یا بد بودن توصیف کرد یا به آن برچسب زد. دلیل اصلی این کار را هم می توان اجرایی نبودن مراقبه دانست. مراقبه یک فعالیت ذهنی است و نمی توان آن را با صفات اجرایی توصیف کرد. لازم به ذکر است که پرفورمنس (اجرایی) بودن مراقبه فقط یک تله ذهنی به حساب می آید که باید از آن دور شد.

اجازه دهید موضوع را با یک مثال شرح دهیم؛ فرض کنید شما در حال انجام مراقبه هستید و موضوعی ذهن شما را به خود مشغول می کند. در این حال نمی توان گفت که مراقبه شما خراب یا بد شده است، در این حالت تنها کاری که باید انجام دهید، فراموش کردن موضوع می باشد و اینکه تمرکز خود را ادامه دهید!

به این موضوع مهم توجه داشته باشید که مشغول شدن ذهن در حین مراقبه امری بسیار عادی است و برای هر کسی امکان پیش آمدن آن وجود دارد. حتی کسانی که به مدت های طولانی مراقبه انجام می دهند ممکن است دچار این مشکل شوند. نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که بعد از ذهن مشغولی به آرامی باز هم تمرکز خود را به دست آورید و بدانید که به مرور زمان از تعداد و دفعات ذهن مشغولی های شما کم خواهد شد.

چگونه در مراقبه در لحظه حال حضور داشته باشیم
حتی کسانی که به مدت های طولانی مراقبه انجام می دهند ممکن است دچار مشکل حواس پرتی شوند

به اهمیت قلب خود پی ببرید

زمانی که فعالیت مراقبه را انجام می دهید به ذهن خود کمک می کنید که در لحظه زندگی کند، یکی از بهترین کارها برای آن که بدانیم چگونه در مراقبه در لحظه حال حضور داشته باشیم، این است که بر روی تنفس خود تمرکز کنیم و آن را در قلب احساس کنیم. توجه داشته باشید که قلب مرکز دریافت حس در مراقبه می باشد. انجام مراقبه به این معنی است که شما برای خود ارزش بالایی قائل هستید.

بخشیدن خود

نکته مهمی که در رابطه با بخشیدن خود باید به آن توجه کنید، این است که هیچ کسی در این دنیا کامل نیست و هر کسی ممکن است در زندگی مرتکب اشتباهاتی شود. اگر در حال انجام مراقبه به هر دلیلی تمرکز خود را از دست دادید، بخشش می تواند گزینه خوبی برای ادامه مراقبه باشد. بعد از این می توانید در آرامش به ادامه مراقبه بپردازید. نکته دیگری که باید به آن دقت کنید این است که شما هر زمان که بخواهید می توانید باز هم مراقبه را ادامه دهید.

تشکر و قدردانی از خود

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که اصلی ترین هدف مراقبه آموختن است و با انجام این فعالیت نشان می دهید که تا چه اندازه برای خود احترام و ارزش قائل هستید. یکی از کارهایی که با انجام آن می توانید مراقبه خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید این است که از خود تشکر کنید. قدردانی و تشکر کردن از خود یکی از بزرگ ترین و البته موثرترین روش های القای انرژی مثبت به حساب می آید.

مراقبه را به تنهایی انجام ندهید

یکی از بهترین روش هایی که سبب می شود یاد بگیریم که چگونه در مراقبه در لحظه حال حضور داشته باشیم، این است که مراقبه را به تنهایی انجام ندهید. وجود شخصی یا اشخاصی که به آن ها احساسی خوب دارید می تواند در بهتر بودن نتیجه مراقبه به شما کمک کند. توجه داشته باشید که این کار الزامی نیست و در صورتی که احساس خوبی از بودن کسی ندارید می توانید مراقبه را به تنهایی انجام دهید.

چگونه در مراقبه در لحظه حال حضور داشته باشیم
وجود شخصی یا اشخاصی که به آن ها احساسی خوب دارید می تواند در بهتر بودن نتیجه مراقبه به شما کمک کند

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیس بوک
Share on twitter
توییتر
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتساپ
Share on email
ایمیل

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

[ratings]

5/5 - (1 {امتیازها})