معنی تمرکز

معنی تمرکز

برای یادگیری بهتر و عملکرد بالا، داشتن تمرکز و توجه به موضوع هنگام یادگیری، الزامی است. سوالی که در این زمینه بیشتر مطرح است به این موضوع اشاره دارد که اساسا معنی تمرکز چیست؟ و چگونه می توان آن را ایجاد کرد و یا در صورت قصد بهبود تمرکز، چگونه می توان تمرکز را افزایش داد؟ در معنی تمرکز می توان گفت: تمرکز یعنی، توجه و دقت فکر در هنگام انجام کاری، بطوری که به غیر از آن کار، محرک خاصی روی ذهن و توجه فرد تاثیری نداشته باشد. عامل اصلی از بین برنده تمرکز، اضطراب است. تحقیقات نشان داده بیشتر کسانی که استرس و اضطراب دارند از تمرکز کافی برخوردار نیستند و در انجام کارها بهره وری پایینی دارند.

باید توجه داشت که بدون تمرکز، هیچ وقت یادگیری اتفاق نمی افتد پس در جواب این سوال که تمرکز چیست؟ می توان گفت تمرکز عامل اصلی یادگیری است  و قبل از شروع و هنگام یادگیری، داشتن تمرکز الزامی است.

معنی تمرکز  :: تعریف تمرکز و مفهوم آن

از جنبه های مختلفی می توان به معنی تمرکز پرداخت بصورت ساده می توان گفت تمرکز روشی برای پرورش ذهن است که باعث می شود فکر و اندیشه ی فرد عملکرد خوبی داشته باشد و به حالت ذهنی آرام و آسوده تری دست یابد (تمرکز یعنی نداشتن نشخوار ذهنی). در حالت تمرکز فرد، زندگی و سایر موضوعات را بهتر می شناسد و بهتر درک می کند بنابرین با تمرکز می توان حالت های ذهنی مفیدی را کسب کرد.مفهوم تمرکز فراگیر است و شامل حواس پنجگانه انسان می شود و همه ی این حواس نیاز به تمرکز دارند و با انجام ورزش های تقویت تمرکز می توان، تمام حواس پنج گانه را تقویت کرد و به ذهنی با عملکرد بالا دست یافت. در این بخش به نقش تمرکز در مطالعه خواهیم پرداخت.

یکی از ابزارهای فوق العاده در زمینه تمرکز ذهن “سابلیمینال تقویت تمرکز ذهن” است این سابلیمینال ارزشمند با بهره گیری از آخرین روشهای علمی کمک به کنترل ذهن و پرش افکار به کمک ضمیر ناخودآگاه، توسط متخصصین سابلیمیران تهیه و عرضه شده است. هم اکنون می توانید این سابلیمینال فوق العاده را از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

سابلیمینال تمرکز ، فایل تاثیر گذار بر ضمیر ناخودآگاه |

سابلیمینال درس خواندن برای افزایش علاقه و کشش به درس و سابلیمینال موفقیت در امتحانات هم کمک حال شما خواهد بود.

همچنین می توانید از طریق منو سایت ( که از موبایل در گوشه بالا سمت چپ سه خط رنگی موازی با هم می باشد ) وارد دسته بندی انواع سابلیمینال های تحصیلی وبسایت سابلیمیران شوید.

داشتن تمرکز قبل از مطالعه لازم است

در معنی تمرکز گفتیم، تمرکز یعنی پرورش ذهن، بنابرین قبل از مطالعه باید ذهن را آماده کرد. هنگامی که برای اولین بار می خواهیم به مطالعه ی موضوعی جدید بپردازیم، لازم است قبل از شروع مطالعه، تمرکز داشته باشیم و موضوع و هدف مطالعه را بدانیم. با آگاهی به معنی تمرکز یاد می گیریم که تمرکز چیست؟ و چگونه می تواند ما را بدون حواس پرتی به هدفمان در مطالعه برساند.

معنی تمرکز

معنی تمرکز :: انگیزه باعث افزایش تمرکز می شود

برای اینکه روی موضوعی خاص تمرکز کنیم لازم است در وهله ی اول به آن موضوع علاقه مند باشیم، تجربه نشان داده افرادی که با انگیزه و علاقه مطالعه می کنند از تمرکز و یادگیری بالایی برخوردارند پس با افزایش علاقه می توان دامنه تمرکز را افزایش داد و به مفهوم تمرکز پی برد.

تمرکز سرعت مطالعه را افزایش می دهد

در هنگام مطالعه دو نکته اهمیت دارد یکی سرعت مطالعه خود فرد است و دیگری سرعت ذهن است، و برای داشتن تمرکز در مطالعه باید این دو مورد را باهم هماهنگ کرد.سرعت ذهن بسیار بالاست و توانایی زیادی در این زمینه دارد بنابرین مدام باید از آن کار کشید زمانی که از مغز کار کمی خواسته میشود حواس فرد را به محرک های دیگری پرت می کند و تمرکز از بین می رود. بنابرین مکث های زیاد در درس خواندن ، کلمه  خوانی به جای عبارت خوانی و … باعث ایجاد حواس پرتی و از بین رفتن تمرکز می شود.

افزایش زمان تمرکز

بطور متوسط دامنه ی تمرکز در یک انسان سالم بر روی موضوعی خاص بین 45 تا 50 دقیقه می تواند باشد بنابرین برای بهره وری بالا و داشتن تمرکز، بهتر است هنگام فراگیری مطلبی جدید، در فواصل معینی به ذهن استراحت بدهیم. بعد از یک کار مداوم 50 دقیقه ای ، استراحت 15 دقیقه ای می تواند باعث تقویت تمرکز، و افزایش بهره وری فرد شود.

خستگی ذهن را از تمرکز باز می دارد

خستگی همراه با خواب آلودگی است و فرد در این حالت تسلط و کنترل کافی بر ذهن خود ندارد لذا یادگیری و تمرکز در چنین شرایطی نتیجه ی مطلوبی در پی نخواهد داشت . عواملی مانند خستگی، خواب آلودگی، گرسنگی یا تشنگی، دامنه ی تمرکز را  کاهش می دهد و باعث ایجاد حواث پرتی می شود. زمانی که تمام سیستم بدن در حالت آرامش است، تمرکز در بهترین حالت ممکن قرار دارد.بنابرین برای افزایش تمرکز استراحت کافی لازم است.

علاوه بر نکاتی که برای تمرکز در مطالعه، ذکر شد رعایت مواردی مانند: مهار افکار مزاحم با نوشتن، سازگاری با شرایط و خودباوری می تواند برای تمرکز موثر باشد.

راه های تقویت تمرکز چیست ؟

1- برنامه داشتن و دقت به آن :

یکی از مهمترین مواردی که به تمرکز ما کمک شایانی میکنه داشتن برنامه هستش وقتی که ما برنامه داریم هدف مشخصی داریم و وقتی که هدف مشخصی داریم ضرب الاجل و زمان مناسب به این هدف با هم به خوبی میتونیم تشخیص بدیم و تنظیم کنیم.

خیلی از مواقع عزیزانی که امتحان دارند یا دانشجو هستند نمیتونن اون طور که باید اهداف خودشون رو تنظیم کنند چرا چونکه آنها  تمرکز کافی ندارند و علت اینکه تمرکز کافی ندارند اینکه زمان مناسب هر کاری رو نمیدونن و علت این که زمان مناسب هر کار رو نمیدونن اینکه برنامه مشخصی ندارن وقتی شما برنامه مشخصی دارید  میدونید زمان نهایی برای انجام هر کاری چی هستش و کی باید اون کار به سرانجام برسه پس پس در زمان مناسب اون رو انجام میدید و دچار استرس نمیشید و وقتی دچار استرس نشید نتیجتاً تمرکز شما هم بسیار بیشتر خواهد بود

2- تنظیم محیط :

مورد بعد که به تمرکز ما بسیار کمک می‌کند این است که محیط را طوری تنظیم کنیم که به تمرکز ما کمک کند به عنوان مثال اگر می خواهیم که مطالعه کنیم از من محیط مطالعه ما یک نظم و ترتیبی داشته باشد سعی کنیم که از شلختگی در محیط مطالعه دوری کنیم همچنین سعی کنیم که محیط زیبا و دلنشین برای خودمان ایجاد کنیم.

اگر که محیط برای ما لذت بخش و دلنشین باشد در نتیجه تمرکز ما هم افزایش پیدا خواهد کرد و ما برای اینکه تمرکزمان را  حفظ کنیم کمتر نیاز هست تا تلاش کنیم. پس یکی دیگر از پاسخ های اینکه راه تقویت تمرکز چیست این است که محیط را با نشاط کنیم.

3- معنی تمرکز :: تمرکز نیاز به خستگی در کردن دارد!

دوستان عزیزم همیشه یادتان باشد که شما ماشین نیستید شما احتیاج به بازیابی انرژی دارید بازیابی انرژی مستلزم استراحت مناسب است همیشه دانش آموزانی که استراحت مناسب دارند می توانند راحت تر انرژی خود را بازیابی کنند.

هیچگاه اهمیت استراحت مناسب را دست کم از کاری که انجام می دهید نگیرید وقتی که با استراحت مناسب به مطالعه می پردازید ایده پردازی شما قدرتمندتر میشود حافظه شما بهتر کار می کند و همچنین تمرکز شما فوق العاده بیشتر خواهد بود پس از اهمیت استراحت را فراموش نکنید.

حافظه تمرکز دقت استفاده از معلومات که در مطالعه بسیار به کار می‌آید مستلزم داشتن استراحت مناسب و کافی است در زمان استراحت از کار با گوشی و همچنین هرگونه صفحه نمایش دیگری خودداری کنید و به ذهنتان آرامش بدهید آرامش و لجن شدن موجب بازیابی انرژی شما می شود خصوصا انرژی ذهنی شما از این مورد را دست کم نگیرید

4- دزدان تمرکز را متوقف کنید!

در پاسخ به اینکه راه تقویت تمرکز چیست باید بدانیم که با ابتدا بایستی هر آنچه که تمرکز ما را از ما می گیرد از خود دور کنیم.

به عنوان مثال شبکه های اجتماعی و استفاده از گوشی‌های هوشمند می‌تواند تا حدود بسیار زیادی در جذب و تمرکز ما و دزدیدن تمرکز ما موثر واقع شوند پس کاری که باید شما انجام دهید این است که آنها را در هنگام مطالعه یا هر کار دیگری متوقف کنید و اعلان های آنها را هم خاموش کنید در گوشی‌های هوشمند همیشه این امکانات هست که بتوانید آنها را متوقف کنید و یا اعلان ها را خاموش کنید چرا چون وقتی که یک اعلان جذابی از سمت واتساپ شما میاد یا وقتی که یک پیغام ای در تلگرام دریافت می‌کنید و یا وقتی که یک اس‌ام‌اس دریافت می‌کنید همه اینها موجب می‌شوند که شما تمرکز خود را فوراً از دست بدهید و از آنجایی که آنها جذابیت بالایی هم دارند معمولاً شما را بر خود می کنند و وقتی که خود می‌آیید می‌بیند که کاملاً تمرکز خود را از دست داده اید و بازگشت به این حالت متمرکز قبلی مجددا از شما زمان خواهد برد پس همیشه مراقب دزدان تمرکز باشید چرا که آنها در کمین شما هستند آنها حتی در جیب شما هستند یک مطالعه متمرکز هزاران برابر اثربخشی در قدرت و خاصیت بیشتری دارد تا یک مطالعه نام تمرکز.

پس یکی دیگر از پاسخ های اینکه راه تقویت تمرکز چیست این است که دزدان تمرکز را متوقف و خاموش کنیم.

5 – خوردنی هایی که به تمرکز ما کمک می کنند

خوراکی های هستند که تمرکز ما را فوق العاده افزایش می دهند شاید تعجب کنید اما بهترین چیزی که میتواند به تمرکز شما فوق العاده کمک کند مصرف کافی مایعات خصوصاً آب خالص و گوارا هست آب خالص و گوارا در کنار استفاده از مواد معدنی مناسب مثل آجیل یا هر چیز دیگری که به تمرکز شما و قدرت مغز شما کمک می کند می تواند بهره وری شما را چندین برابر کرده.همچنین حواستان باشد که در مصرف این خوراکی ها زیاده روی نکنید.

پس یکی دیگر از پاسخ های اینکه راه تقویت تمرکز چیست این است که خوراکی های مناسب بخوریم .

راستی شما چه راه هایی برای افزایش تمرکز خود دارید در دیدگاه ها برای ما و دیگران بنویسید.

5/5 - (3 {امتیازها})

در قسمت دیدگاه ها در پایین همین صفحه نظرات ، تجربیات و پیشنهادات خود را با ما و دیگر خوانندگان جدیدی که هر روز این مقاله را مطالعه می کنند در میان بگذارید. می توانید در قسمت دیدگاه ها از دیگران در مورد مسئله خود هم سوال کنید و همچنین می توانید پاسخ دیگر نظر دهندگان را هم بدهید و با آن ها گفتگو کنید ، مطمئن باشید از اینکه به شما کمک کنند خوشحال خواهند شد.منتظر حضور گرمتان در قسمت دیدگاه ها یا همان نظرات این صفحه هستیم.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *