همه چیز درباره کنکور ریاضی

کنکور ریاضی و مباحث مربوط به آن از موضوعات مهم کنکور سراسری است. داوطلبان بسیاری همه ساله در این زیر گروه کنکور میدهند اگر میخواهید همه چیز درباره کنکور ریاضی را بدانید، با این نوشته همراه باشید.

کنکور سراسری همه ساله در تیر ماه برگزار میشود. کارت ورود به جلسه نیز از ابتدای تیرماه به مدت یک هفته از سایت سازمان سنجش قابل دریافت است و داوطلبان میتوانند در این مدت کارت ورود به جلسه را دریافت کنند.

ضرایب دروس در کنکور ریاضی

از جمله اطلاعات مهمی که ممکن است برای همه داوطلبان ریاضی لازم و حیاتی باشد، ضرایب هر یک از دروس در کنکور ریاضی است. با اطلاع از ضرایب گام اول را در برنامه ریزی موفقیت در کنکور سراسری ریاضی بر میدارید. ضرایب دروس کنکور ریاضی همه ساله همانند کنکورهای سال قبل میباشد و تغییری نمی کند. طبق این قانون ضرایب دروس عمومی به این صورت است:

ضرایب دروس عمومی در کنکور ریاضی

درس ادبیات فارسی

درس ادبیات فارس با ضریب 4 بیشترین ضریب را به خود اختصاص داده است.

درس فرهنگ و معارف اسلامی

درس دین و زندگی با ضریب 3 بعد از ادبیات بیشترین ضریب را به خود اختصاص داده است.

درس عربی

درس عربی ضریب 2 لحاظ می شود.

درس زبان انگلیسی

درس زبان انگلیسی دارای ضریب 2 است

ضرایب دروس اختصاصی در کنکور ریاضی

ضرایب دروس اختصاصی با توجه به رشته انتخابی از ظرف داوطلب متفاوت است و در سه زیر گروه قرار می گیرد.

ضرایب زیر گروه اول در کنکور ریاضی

زیر گروه یک کنکور ریاضی متشکل از رشته هایی مانند مهندسی عمران، مهندسی برق، مهندسی صنایع، مهندسی دریا، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک، مهندسی معماری، مهندسی هوا و فضا و … می باشد.

همه چیز درباره کنکور ریاضی

یکی از ابزارهای فوق العاده در زمینه تقویت عملکرد در آزمون ها و دروس رشته ریاضی خصوصا کنکور ریاضی ” فایل پیام های پنهان کنکور ریاضی “ است. این سابلیمینال ارزشمند موجب تغییر گرایش و حالات حالات ذهنی و روانی  به سمت داشتن عمکلردی فوق العاده برای موفقیت در کنکور ریاضی به کمک ضمیر ناخودآگاه می شود ، این سابلیمینال فوق العاده توسط متخصصین سابلیمیران تهیه و عرضه شده است. هم اکنون می توانید از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

موفقیت در کنکور ریاضی با فایل مخصوص تاثیر گذاری بر ضمیر ناخودآگاه | می توانید از طریق منو سایت با انواع آلبوم های سابلیمیران آشنا شوید

ضرایب دروس تخصصی در این زیر گروه یک کنکور ریاضی به این ترتیب است:

 • مبحث ریاضی با ضریب 4
 • مبحث فیزیک با ضریب 3
 • مبحث شیمی با ضریب 2

ضرایب زیر گروه 2 در کنکور ریاضی

زیر گروه 2 در کنکور ریاضی شامل رشته های مهندسی پلیمر، مهندسی شیمی، مهندسی معدن، مهندسی نفت و برخی از رشته های کاردانی و … می باشد.

ضرایب دروس تخصصی در زیر گروه 2 کنکور ریاضی به این ترتیب است:

 • مبحث ریاضی ضریب 4
 • مبحث فیزیک ضریب 3
 • مبحث شیمی ضریب 3

ضرایب زیر گروه 3 در کنکور ریاضی

زیر گروه 3 در کنکور ریاضی شامل رشته های کاردانی از جمله کاردانی فنی برق، کاردانی فنی شیمیف کاردانی فنی معدن، کاردانی فنی صنایع غذایی، کاردانی فنی عمران و … می باشد.

ضرایب دروس تخصصی زیر گروه 3 در کنکور ریاضی به ترتیب زیر است:

 • مبحث ریاضی ضریب 3
 • مبحث فیزیک ضریب 2
 • مبحث شیمی ضریب 3

منابع عمومی کنکور ریاضی

منابع کنکور ریاضی به دو بخش دروس عمومی و دروس تخصصی تقسیم میشود. منابع عمومی شامل درسهای:

 • ادبیات دوم و سوم دبیرستان و مقطع پیش دانشگاهی
 • دروس فرهنگ و معارف اسلامی سال دوم و سوم دبیرستان و مقطع پیش دانشگاهی
 • دروس عربی شامل سال دوم و سوم دبیرستان
 • دروس زبان انگلیسی سال سوم دبیرستان و مقطع پیش دانشگاهی

منابع اختصاصی کنکور تجربی

منابع اختصاصی کنکور ریاضی شامل موارد زیر است:

 • مبحث ریاضی شامل دروس ریاضیات 2، هندسه 1، آمار و مدل سازی، هندسه 2، حسابان، جبر و احتمال، ریاضیات گسسته، حساب دیفرانسیل و انتگرال و هندسه نحلیلی و جبر خطی است.
 • مبحث فیزیک شامل دروس فیزیک اول دبیرستان، فیزیک سوم دبیرستان و فیزیک پیش دانشگاهی است.
 • مبحث شیمی شامل شیمی 2، شیمی 3 و شیمی مقطع پیش دانشگاهی است.

تاثیر نمرات امتحانات نهایی و پیش دانشگاهی در کنکور ریاضی

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور به صورت مثبت است. تاثیر نمرات امتحان نهایی سال سوم دبیرستان در کنکور ریاضی در سال 97، 35 درصد بود و تاثیر نمرات امتحانات نهایی مقطع پیش دانشگاهی در کنکور ریاضی سال 97، 5 درصد بود.

میزان سختی سوالات کنکور ریاضی

بیشتر سوالات کنکور چه سوالات عمومی و چه سوالات اختصاصی جنبه مفهومی دارند و مفهومی بودن سوال به معنی سخت بودن آن نیست. بخش اعظم سوالات کنکور در سطح متوسط طراحی میشود و طراحان باید از قاعده زیر برای طراحی سوالات استفاده کنند.

 • 20 درصدتا 30 درصد سوالات طرح شده در آزمون سراسری تقریبا از سطح پایین تری برخوردار هستند و میتوان گفت تقریبا آسان می باشند.
 • 40 درصد تا 60درصد سوالات در سطح متوسط طرح میشوند
 • 20 درصد الی 30 درصد سوالات آزمون نیز سخت خواهد بود که نیاز به برنامه ریزی و تلاش بیشتری دارد تا به این دسته از سوالات کنکور ریاضی پاسخ دهید.
همه چیز درباره کنکور ریاضی

نحوه ی برنامه ریزی برای کنکور ریاضی

برنامه ریزی برای کنکور یک اولویت مهم است و همه با این نکته موافق هستند که بدون برنامه ریزی نمیتوان در کنکور به موفقیت دلخواه دست یافت. برنامه ریزی برای کنکور ریاضی به سه بخش: برنامه ریزی بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت تقسیم میشود. با مراجعه به مشاوان تحصیلی می توانید راهنمایی ها و برنامه های کاملی را در زمینه برنامه ریزی برای کنکور بدست بیاورید.

[ratings] امتیازتان به این مقاله را با دادن ستاره ثبت کنید. ستاره ها از راست به چپ می باشند و اولین ستاره سمت چپ امتیاز پنج ستاره است
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (1 {امتیازها})