تکنیک های افزایش سرعت یادگیری

افزایش سرعت یادگیری برای هر کسی می تواند مهم باشد هیچ کسی نمی خواهد مدت ها روی کاری وقت بگذارد و آن را یاد بگیرد همه دوست دارند در مدت زمانی کوتاه، یادگیری خود را طی کنند. برای افزایش سرعت یادگیری ، ابتدا باید حافظه ی خوبی داشته باشیم تا بتوانیم مطالب را با سرعت بیشتری و  برای مدت طولانی در حافظه بلند مدت ثبت کنیم.

یادگیری توانایی ایده پردازی را افزایش می دهد و به فرد کمک می کند ظرفیت های وجودی خود را بشناسد، با افزایش سرعت یادگیری ، مقادیر زیادی اطلاعات در کوتاهترین زمان در حافظه ثبت می شود امروزه بهره گیری از تکنولوژی و روشهای نوین آموزش؛ نظیر فیلم، صوت ، تصویر و … آموزش را آسان کرده و سرعت یادگیری را افزایش داده است.

روشهای افزایش سرعت یادگیری

انتخاب سبک یادگیری مناسب : افراد از روشهای مختلفی یاد می گیرند، برای مثال بعضی افراد با خواندن خوب یاد میگیرند، بعضی ها با نوشتن، بعضی ها با مشاهده و شنیدن. به همین دلیل انتخاب سبک یادگیری مهم است . بخصوص این مورد در افزایش سرعت درس خواندن بسیار تاثیرگذار است. اگر فردی هستید که با شنیدن خوب یاد می گیرید می توانید صداهای کلاس خود را ضبط کرده و در خلوت گوش کنید. یا اگر حافظه تصویری شما خوب است و تصاویر بهتر در حافظه شما ثبت می شوند می توانید از ابزارهای کمکی دیداری مانند نمودار، نقشه، فلش کارت و … استفاده کنید.

یا اگر با نوشتن چند باره ی مطلبی، آن را خوب یاد می گیرید پس بهتر است برای یادگیری بنویسید.

افزایش سرعت یادگیری

یکی از ابزارهای فوق العاده در زمینه تقویت هوش و یادگیری  ” فایل پیام های پنهان تقویت هوش و یادگیری “ است این سابلیمینال ارزشمند با بهره گیری از آخرین روشهای علمی تقویت هوش و یادگیری به کمک ضمیر ناخودآگاه، توسط متخصصین سابلیمیران تهیه و عرضه شده است. هم اکنون می توانید این سابلیمینال فوق العاده را از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

سابلیمینال افزایش هوش و یادگیری با فایل تاثیر گذار بر ضمیر ناخودآگاه |

همچنین می توانید از طریق منو سایت با انواع آلبوم های تحصیلی وبسایت سابلیمیران آشنا شوید.

ابزارهای افزایش سرعت یادگیری

امروزه ابزارهای یادگیری متنوعی وجود دارند مانند: کتاب، عکس، فیلم، انیمیشن، صوت … و ابزارهای آنلاین، وب سایت ها و اپلکیشن های آموزشی، که همگی برای افزایش توانایی های ذهنی افراد طراحی و تهیه شده اند، استفاده از این ابزارها باعث تقویت هوش و یادگیری خواهد شد.

آماده سازی ذهن برای اطلاعات جدید

همیشه قبل از اینکه چیز جدیدی یاد بگیرید سعی کنید ذهنتان را آماده کنید یعنی قبل از ورود به بحث اصلی، اول بصورت کلی موضوع را بررسی کنید مثلا برای خواندن کتابی جدید ابتدا سرفصلها و تیتر ها را مطالعه کنید تا آمادگی لازم برای پذیرش اطلاعات جدید در حافظه شما ایجاد شود. این کار منجر به افزایش سرعت درس خواندن شما خواهد شد.

تاثیر محیط در افزایش سرعت یادگیری

اگر در محیطی که می خواهید موضوع جدیدی را یاد بگیرید آرامش و سکوت حاکم نباشد، باعث ایجاد حواس پرتی در شما خواهد شد و تمرکز شما را از بین خواهد برد بنابرین برای افزایش سرعت یادگیری سعی کنید در محیط آرام و بدور از استرس قرار بگیرید.

در کنار موارد ذکر شده ورزش و تغذیه ی مناسب را فراموش نکنید، ورزش با خون رسانی به مغز و افزایش سطح اکسیژن، باعث تمرکز و عملکرد بهتر مغز می شود.

افزایش سرعت یادگیری

روشهای افزایش سرعت درس خواندن

به جای افزایش زمان مطالعه سعی کنید مطالب را به دفعات تکرار کنید، تکرار موجب تثبیت موضوع در ذهن و باعث انتقال مطالب به حافظه بلند مدت می شود، فراموش نکنید رمز یادگیری موثر، تکرار مطالب است. تکرار باعث می شود اطلاعات پیوسته به مغز مخابره و در حافظه به خوبی ثبت شوند. البته نباید فراموش کنیم تکراری موثر خواهد بود که به همراه تمرکز باشد. لازمه ی تکرار موثر، تمرکز است. تمرکز هنگام تکرار باعث می شود که اطلاعات با دقت و سرعت بیشتر در حافظه ثبت شوند و موجب افزایش سرعت درس خواندن شما می شود.با افزایش سرعت یادگیری، هوش نیز افزایش می یابد.

برای شروع یادگیری موضوعی جدید، سعی کنید مطالب را به اجزای کوچک تقسیم کنید ، با تقسیم بندی مطالب مغز سازماندهی شده و  موجب ثبت بیشترین اطلاعات در کمترین زمان می شود در نتیجه یادگیری مطالب سریعتر و آسان تر خواهد بود. وقتی مطالب به بخشهای کوچک تفکیک می شوند، انگیزه ی یادگیری فرد هم افزایش می یابد چرا که فرد با آموختن هر بخش، انگیزه اش برای یادگیری افزایش می یابد و برای ادامه مطالعه ترغیب می شود.

سعی کنید هر بخش را به خوبی یاد بگیرد و بعد بخش ها را به هم ارتباط بدهید، پیوند بین مطالب یادآوری را آسان می کند و برای مدت طولانی در حافظه بلند مدت می ماند.

برای ماندگاری بیشتر مطالب در ذهن، سعی کنید از فرآیند یادگیری مطالب یک بازی بسازید و در ازای درست انجام دان بازی به خودتان پاداش دهید، پاداش موجب عادت می شود و این یکی از بهترین روش های افزایش یادگیری برای درس خواندن است

5/5 - (1 {امتیازها})