سلامتی چیست

هنگامی که میپرسیم سلامتی چیست ؟ باید بگوییم که واژه ‌ی سلامتی، بسته به شرایط و افراد مختلف، دارای معانی متفاوتی است. همچنین واژه‌ های “سلامتی”‌ یا “سالم” در متون غیر پزشکی هم به کار میرود. مانند: ‌اقتصاد سالم. ریشه ی کلمه انگلیسی “‌health‌”‌ به واژه‌ی hale در انگلیسی قدیم بر میگردد که به معنی ‌تمامیت، جامع و کامل بودن، دارای وضعیت خوب یا عالی‌ است.

تعریف سلامتی از سازمان بهداشت جهانی

مشهورترین تعریف جدبد از سلامتی را میتوان در پیش ‌نویس اساسنامه سازمان بهداشت جهانی مشاهده کرد که برای بار اول در کنفرانس بین‌ المللی سلامت، مورد استفاده قرار گرفت:

‌سلامتی یعنی حالتی که فرد در آن، از وضعیت جسمی، روانی و اجتماعی کاملا عالی برخوردار باشد، و صرفا به عدم ابتلا به بیماری یا نواقص دیگر اطلاق نمیشود.

سازمان بهداشت جهانی در منشور اتاوا در مورد ارتقای سلامت این چنین اظهار میدارد که سلامتی: سرمایه‌ ی زندگی روزمره‌ی انسان ‌ها است، نه مقصود آن. سلامتی مفهومی مثبت است که بر سرمایه‌ های اجتماعی و فردی، و هم‌چنین ظرفیتهای جسمی مبتنی است.‌

مقاله‌ای که در هفته ‌نامه‌ لنست منتشر شد، این نکته را بیان میداردکه  سلامتی صرفا، حالتی که فرد در آن از وضعیت جسمی، روانی و اجتماعی کاملا عالی برخوردار باشد‌، نیست. و همچنین، ‌صرفا به عدم ابتلا به بیماری یا نواقص دیگر نیز اطلاق نمیشود.

این مقاله اعتقاد دارد تعریف سازمان بهداشت جهانی از سلامتی، کارایی خود را در عصر جدید از دست داده است؛ عصری که دانشمندان در آن به شواهدی جدید از بیماریهایی دست یافته اند که در سطح مولکولی، فردی و اجتماعی ایجاد می‌شوند.

سلامتی چیست

یکی از ابزارهای فوق العاده در زمینه تقویت سلامتی و تعادل بدنی در ابعاد مختلف ” فایل پیام های پنهان تقویت سلامتی و تعادل بدنی “ است این سابلیمینال ارزشمند موجب تغییر گرایش و کارکردهای ناخودآگاه بدنی به سمت داشتن داشتن عمکلردی بی نقص و سالم در تمامی دستگاه ها و اندام ها به کمک ضمیر ناخودآگاه می شود ، این سابلیمینال فوق العاده توسط متخصصین سابلیمیران تهیه و عرضه شده است. هم اکنون می توانید از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

سابلیمینال سلامتی و تعادل بدنی طبیعی و پایدار با فایل  تاثیر گذار بر مغز (ضمیر) ناخودآگاه |

می توانید از طریق منو سایت با انواع سابلیمینال های سلامتی وبسایت سابلیمیران آشنا شوید

دو جنبه مهم سلامتی

اغلب افراد قبول دارند که سلامتی میتواند به دو بخش گسترده، سلامتی جسم و سلامتی روان تقسیم شود.

سلامتی جسمی چیست؟

سلامتی جسمی برای افراد همان وضعیت خوب بدنی است که از فعالیتهای روزانه‌ جسمی مانند ورزش، تغذیه‌ی مناسب، و خواب کافی ناشی میشود.

وقتی افراد کشور یا ناحیه‌ ای از جهان از اصلاح تغذیه، مراقبت‌های بهداشتی، استانداردها و کیفیت بالای زندگی برخوردار میشوند، عموما قد و وزنشان زیاد میشود.

در حقیقت، اغلب افراد وقتی میخواهند سلامتی را تعریف کنند، درباره‌ی سلامتی جسمی حرف می زنند. سلامتی جسمی به هر چیزی مربوط به جسم، اطلاق می شود. امروزه آدم‌ها پیوسته با خیلی از اطلاعات مربوط به ‌سلامت جسمی ‌برخورد میکنند و گزینش اینکه کدام مناسب و کدام نامناسب میباشد، بسیار سخت است. اصطلاح دیگر مربوط به سلامتی جسمی، تن ‌درستی جسمی است.

تندرستی جسمی حالتی است که یک فرد میتواند با فراهم‌آوری تمام اجزای مربوط به سلامت بدن در سبک زندگی ‌اش به آن برسد. تناسب اندام نشان‌دهنده استقامت قلبی- تنفسی، قدرت ماهیچه‌­­ ها، انعطاف‌ پذیری، و ترکیب بدنی فرد است.

از دیگر عوامل موثردر تندرستی جسمی میتوان به تغذیه‌ مناسب، مدیریت وزن بدن، پرهیز از سومصرف داروها، خودداری از مصرف الکل، رفتار جنسی درست و مطمئن، بهداشت، و برخورداری از خواب کافی اشاره کرد.

سلامتی چیست

سلامتی چیست :: سلامتی روانی چیست؟

سلامت روان به وضعیت مطلوب شناختی و هیجانی افراد اطلاق میشود. فردی که از سلامتی روانی خوبی برخوردار است، به هیچ‌ اختلال روانی مبتلا نیست. به گفته‌ سازمان بهداشت جهانی، سلامتی روانی ، ‌به حالتی مطلوب و مناسب اطلاق میشود که در آن، فرد از توانایی هایش آگاه است، میتواند با استرسهای عادی زندگی کنار بیاید، به صورت مفید و ثمربخش به کار کند، و توانایی خدمت به جامعه را دارد.

افراد همیشه میتوانند بیماری روانی را راحتر از سلامتی روانی شرح و توضیح دهند. بیش‌تر آدمها اعتقاد دارندکه سلامتی روانی یعنی “‌عدم ابتلا به بیماری روانی‌”‌. البته برخی نیز این تعریف را جامع و کامل نمیدانند. آنها معتقدند اگر بتوان ۱۰۰ نفر را طبق تشخیص یک روانپزشک، فاقد هیچ‌گونه بیماری یا اختلال روانی دانست، قطعا در میان این ۱۰۰ نفر برخی افراد از برخی دیگر از نظر روانی سالمر‌تر هستند.

تعریف سلامتی کامل

اصطلاح سلامتی کامل برای اولین بار توسط دکتر هالبرت ال. دان در ایالات متحده استفاده شد؛ این اصطلاح در سطحی بسیار وسیع و بیشتر از بریتانیا در آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفت.

از نظر ایشان سلامتی کامل، حالتی از تندرستی در حد کمال است که در جهت افزایش حداکثری توان بالقوه‌ ی فرد پیش میرود. فرایندی است به سوی بالا بردن سطح مطلوبیت سلامت محیطی، معنوی، اجتماعی، هیجانی، هوشی، و جسمانی در تمام طول عمر.‌

به طور کلی، سلامتی کامل توانایی زندگی کردن در حد کمال و به حداکثر رساندن ظرفیت‌ های بالقوه‌ ی فرد از راه ‌های مختلف است. سلامتی کامل در برگیرنده ی  یادگیری دائم و اعمال تغییرات در جهت بهبود روزافزون سطح سلامتی است. هنگامی که بتوانیم جنبه ‌های محیطی، معنوی، حرفه ‌ای، اجتماعی، هیجانی، هوشی، و جسمی زندگی را به تعادل برسانیم، به سلامتی کامل حقیقی رسیده ایم.

چه عواملی در سلامتی فرد موثرند

سلامت هر فرد و جامعه‌ او تحت تاثیر طیفی وسیعی از عوامل تاثیرگذار است. بنا به گفته‌ ی سازمان بهداشت جهانی، وضعیت خوب یا بد سلامتی برای آدمها از طرف محیط و شرایط ‌شان تعیین میشود. بر اساس سازمان بهداشت جهانی، عوامل زیر بیش از سطح دسترسی و استفاده از خدمات مراقبت از سلامتی میتوانند بر سطح سلامت‌ افراد تاثیرگذار باشند:

  • وضعیت محیط زیست
  • محل زندگی
  • ژنتیک
  • روابط با دوستان و خانواده
  • درآمد
  • سطح تحصیلات‌
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4/5 - (1 {امتیازها})