خود آگاهی چیست

خود آگاهی چیست

خود آگاهی چیست
خود آگاهی چیست

خود آگاهی به ما کمک می کند که بتوانیم انسانی شادتر باشیم و بدانیم که چگونه می توان به شادی دست پیدا کرد. خود آگاهی به این معنی است که به طور کامل خود را بشناسید. زمانی که می گوییم به طور کامل یعنی احساسات، عواطف، نقاط قدرت و البته ضعف، باورها، تفکرات و در نهایت اعتقاد خود را به خوبی بشناسید، این مورد به شما کمک می کند درک بیشتری نسبت به خود در اطرافیان داشته باشید.

اکثر افراد با کمی فکر کردن به این نتیجه می رسند که خود آگاهی کامل دارند، در صورتی که این مسئله پیچیده تر از این است که به راحتی و در زمان کمی بتوان به آن دست پیدا کرد. یکی از بهترین روش هایی که با آن می توانید خود را بشناسید بررسی و تجزیه موشکافانه است. برای دانستن آن که خود آگاهی چیست نیاز است به طور کامل خود را بشناسید.

چرا باید خود آگاهی داشته باشیم؟

خود آگاهی یکی از مهم تریم مسائلی است که با توجه به آن می توان به موفقیت دست پیدا کرد. توجه داشته باشید که خود آگاهی به شما کمک می کند تفکرات و اعتقادات خود را به خوبی بشناسید و هرگاه خواستید بنا به نیاز آن را تغییر دهید. تغییر دادن افکار گذشته به شما کمک می کند دستاوردهای جدید داشته باشید.

شاید برای شما جالب باشد بدانید که خود آگاهی یکی از اصلی ترین ویژگی های هوش احساسی بالا است که برای رسیدن به اهداف نیاز می باشد.

برای رسیدن به اهدافتان اولین گام خود آگاهی است. به این موضوع مهم توجه داشته باشید که شما در صورتی می توانید به اهداف جدید دست پیدا کنید که راه را به سمت آن بپیمائید و برای شروع باید در ابتدا موانع شخصی که در سر راه شما وجود دارد را حذف کنید، یکی از مهم ترین کارهایی که باید انجام دهید تغییر در عادات و تفکرات اشتباه است و برای این کار باید در ابتدا به خود آگاهی کاملی رسیده باشید وگرنه قادر به انجام آن نخواهید بود.

همچنین بخوانید :
میزان بلندی(volume) مناسب صدای سابلیمینال

خود آگاهی در رابطه های عاطفی

در ابتدا به این موضوع دقت کنید که این رابطه عاطفی می تواند با یک دوست، همکار و شخصی از خانواده شما باشد. رابطه ها همیشه به خوبی پیش می روند و ممکن است در زمانی غیر قابل پیش بینی دچار بحران یا آشفتگی شود. در این مرحله است که شما با یک خود آگاهی کامل می توانید نکات مهم در رابطه را تصور کنید و سپس تصمیم می گیرید که احساسات خود را اصلاح یا کنترل کنید، پس می توان به اهمیت دانستن خود آگاهی چیست پی برد.

خود آگاهی چیست
خود آگاهی در رابطه های عاطفی

خود آگاهی را افزایش دهید

برای آنکه خود آگاهی خود را افزایش دهیم تنها یک روش وجود دارد، تمرین! برای خود آگاهی باید بر روی تفکر و احساسات خود متمرکز شوید، در رابطه با آن فکر کنید و تلاش کنید که این تفکرات و احساسات را بهتر بشناسید و این چیزی نیست که بتوان آن را از طریق کتاب خواندن یا مشاوره گرفتن یاد گرفت.

کتاب خواندن شاید راه هایی برای تمرین کردن به ما یاد دهد یا بگوید که اصل خود آگاهی چیست، اما جز با تمرین نمی توان به خود آگاهی دست پیدا کرد و آن را افزایش داد.

خود آگاهی چیست
برای افزایش خود آگاهی تمرین کنید

به عنوان مثال شما یاد گیری یک رقص زیبا را در ذهن خود تصور کنید. برای آن که یاد بگیرید چگونه با آهنگ هماهنگ شوید، ریتم را تشخیص دهید، بدانید کی باید چه حرکتی را چگونه انجام دهید باید کتاب بخوانید یا تمرین کنید؟ کاملا مشخص است که هیچ کسی با خواندن کتاب رقصیدن یاد نمی گیرد، در رابطه با خود آگاهی هم دقیقا همین موضوع صدق می کند.

همچنین بخوانید :
روش های کنترل ذهن و به کارگیری آن

*

یکی از مهم ترین مواردی که کمک می کند بدانید در مسیر خود آگاهی به چه میزان پیش رفته اید، این است که در رابطه با خود به مسائلی پی می برید که تا به حال متوجه آن نبوده اید. به عنوان مثال تصور کنید که شما از مسئله ای ناراحت شده اید، می توانید به آسانی به علت آن پی ببرید و تلاش کنید که آن را عوامل ناراحت کننده را تغییر دهید.

به این نکته مهم توجه کنید که با دانستن این که خود آگاهی چیست می توانید به آسانی و در مدت زمان کوتاهی خود را تغییر دهید. البته منظور از تغییر خود احساسات، رفتار و تفکرهایی است که شخص از آن ها ناراضی است و قصد دارد آن ها را تغییر دهد. پیشنهاد می کنیم که برای شروع خود آگاهی بهتر است که مشاهده پذیری خود را افزایش دهید.

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیس بوک
Share on twitter
توییتر
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتساپ
Share on email
ایمیل

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

[ratings]

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *