فواید مدیتیشن

مدتیتیشن یا مراقبه روشی است که هر فردی می تواند با انجام دادن تمرینات ساده آن، بدون محدویت زمانی و مکانی به آرامش دست یابد اما مدیتیشن باید به صورت مرتب، پیوسته و با صرف مدت زمان مناسبی انجام بگیرد. در این مقاله برخی از مهمترین فواید مدیتیشن و مراقبه را بیان می کنیم:

مهمترین فواید مدیتیشن و مراقبه

مدیتیش اضطراب را از بین می برد

خیلی از افراد جهت کنترل اضطراب و کم کردن میزان ترشح هورمون کورتیزول (کورتیزول هورمونی است که مسئولیت کنترل استرس را برعهده دارد) تمرینات مربوط به مدیتیشن و تمرکز حواس را انجام میدهند که در کاهش اثرات نامطلوب و مخرب استرس فیزیولوژیکی خیلی موثر عمل می کند.

فواید مدیتیشن

یکی از ابزارهای فوق العاده در زمینه کمک به مدیتیشن آسان و ریلکس شدن سریعتر ” فایل سابلیمینال مدیتیشن و آرامش  “ است این سابلیمینال ارزشمند موجب تغییر حالات ذهنی و رفتاری و درونی برای آرامش و ریلکس شدن و رهایی افکار و همچنین عضلات منقبض شده به کمک ضمیر ناخودآگاه می شود ، این سابلیمینال فوق العاده توسط متخصصین سابلیمیران تهیه و عرضه شده است. هم اکنون می توانید از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

سابلیمینال آرامش و مدیتیشن فوق العاده با فایل تاثیر گذار بر ضمیر ناخودآگاه |

همچنین می توانید از طریق منو سایت با انواع آلبوم های ذهنی وبسایت سابلیمیران آشنا شوید

فواید مدیتیشن :: مدیتیشن قدرت ذهنی را افزایش می دهد

مدیتیشن یا مراقبه در افزایش قدرت ذهن بسیار موثر است تحقیقات نشان می دهد کسانی که تمرینات مدیتیشن را انجام میدهند سرعت عمل بالایی دارند و نسبت به دیگران سه برابر سریعتر عمل می کنند و مطالب را خیلی سریع یاد می گیرند. مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۳ ثابت کرد که انجام مدیتیشن باعث افزایش نمرات آزمونهای استاندارد و تقویت حافظه می شود.

بطور کلی مدیتیشن عملکردهای شناختی مانند حافظه، سطح هوشیاری و میزان کنترل احساسات را در فرد افزایش می دهد و از کاهش عملکردهای شناختی با افزایش سن، جلوگیری میکند.

مدیتیشن بی خوابی را درمان می کند

از فواید مدیتیشن می توان درمان بی خوابی را نام برد. اگر اختلال خواب داشته باشید با انجام مدیتیشن می توانید مشکل را رفع کنید. بر اساس مطالعات انجام شده، مدیتیشن در درمان بی خوابی نقش مهمی دارد و منجر به بهبود کیفیت خواب و رفع بی خوابی میشود همچنین براساس مقالات و تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۵، مدیتیشن در افراد مسنی که از اختلالات خواب رنج می برند عملکرد بسیار مطلوبی دارد و باعث بهبود کیفیت خواب در آنها می شود.

مدیتیشن قلب را تقویت می کند

قلب یکی از ارگانهای مهم بدن است و مشکلات قلبی و عروقی یکی از علل مهم مرگ و میر هستند، انجام مدیتیشن سلامتی قلب و عروق را افزایش می دهد و از حملات قلبی و سکته های مغزی جلوگیری می کند. مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۲ نشان می دهد که انجام مدیتیشن حملات قلبی، سکته های مغزی و مرگ زود هنگام حاصل از بیماری قلبی را کاهش میدهد.

با توجه به اینکه انجام مدیتیشن فشار خون را کاهش می دهد و از طرفی باعث کاهش استرس و خشم می شود به افزایش سلامتی قلب و عروق کمک می کند. با انجام روزانه ۲۰ دقیقه مدیتیشن می توان از مشکلات قلبی و عروقی جلوگیری کرد.

مدیتیشن خوی منفی را از بین می برد

از بهترین فواید مدیتیشن می توان در برطرف شدن خلق و خوی منفی نام برد. مدیتیشن با افزایش امواج آلفای مغز به کاهش احساسات منفی مانند غم و اندوه کمک بسیاری میکند .تحقیقات ثابت کرده اند که انجام مدیتیشن و مراقبه در کاهش استرس، خوی منفی و اضطراب و افسردگی بسیار موثر و کارآمد است و با کاهش تفکرات منفی سلامتی بدن افزایش می یابد.

فواید مدیتیشن :: مدیتیشن باعث کاهش فشار خون میشود

انجام مدیتیشن منظم باعث کاهش فشار خون بالا میشود. فشار خون بالا قاتل خاموشی است که در اغلب موارد علایم خاصی ندارد و بصورت ناگهانی اتفاق می افتند و باعث آسیب به قلب و عروق مغزی می شود. مطالعات انجام گرفته در سال ۲۰۰۸ نشان می دهد که مدیتیشن برای کنترل فشار خون بالا، درمان بسیار موثری است و می تواند باعث کاهش عوارض داروهای ضد فشار خون شود در هر صورت مدیتیش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش می دهد.

مدیتیش از بیماری های مغزی جلوگیری می کند

با بهره مندی از فواید مدیتیشن می توانید از پیری زودرس مغز و بیماریهای عصبی جلوگیری کنید. بیماریهایی مانند آلزایمر و پارکینسون از بیماریهای شناختی هستند که با افزایش سن به سراغ فرد می آید. برای پیشگیری از آلزایمر  و سایر بیماریهای شناختی انجام مدیتیشن توصیه میشود.

مدیتیشن سلولهای خاکستری مغز را زیاد کرده و نورونهایی را که بدون میلین هستند تقویت می کند و با افزایش دیگر سلولهای عصبی، از پیری زودرس مغز جلوگیری میکند. تحقیقات نشان داده با افزایش سن، سلولهای خاکستری مغز کسانی که مدیتیشن انجام میدهند نسبت به افراد عادی، کاهش پیدا نمی کند.

مدیتیشن ژن های مخرب را کاهش می دهد

مدیتیشن ژنهای مخرب و التهابی را کاهش می دهد و باعث بهبود سریع سلامتی جسم در شرایط استرس زا میشود همچنین با کاهش ژن های التهابی از بیماریهای التهابی نیز پیشگیری میشود.

مدیتیش ایمنی بدن را افزایش می دهد

پژوهشها ثابت کرده اند که انجام مدیتیشن مرتب در بهبود سیستم ایمنی بدن و افزایش آن بسیار موثر است. مقاله چاپ شده در این زمینه نشان میدهد که مدیتیشن منجر به تغییرات مثبت در عملکرد مغز و سیستم ایمنی  بدن میشود. مطالعات نشان میدهد کسانی که بصورت پیوسته و منظم مدیتیشن انجام میدهند نسبت به افراد عادی از سیستم ایمنی قوی برخوردارند.

مدیتیشن اثرات تنهایی را کاهش می دهد

تنهایی برای سلامتی مشکلاتی را بوجود می آورد و در ایجاد بیماری و مرگ و میر افراد مسن بسیار موثر است با انجام مدیتیشن میتوان اثرات منفی تنهایی را از بین برد و به افزایش سلامتی کمک کرد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز شما