قدرت خود هیپنوتیزم در بهبود ذهن

خود هیپنوتیزم

خود هیپنوتیزم به معنای القای وضعیت آرامش و تلقین پذیری برای درمان مشکلات جسمی و روانی افراد است. سابلیمیران ، به عنوان اولین مرجع تولید آلبوم های برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه در ایران ، در این مقاله شما را با این روش برای بهبود شرایط ذهنی و جسمی به طور کامل آشنا می کند.

زمانی که واژه هیپنوتیزم را می شنویم یاد کتاب های داستانی علمی تخیلی می افتیم که در آن فرد شروع به چرخاندن یک وسیله جادویی می کند و قهرمان داستان را به انجام کارهایی که دلش می خواهد وادار می نماید.

اما فرآیند هیپنوتیزم چیزی بیشتر از یک حقه جادویی و شگفت انگیز است. این فرآیند ، تکنیک درمانی شناخته شده ای است که تلاش می کند از قدرت ذهنی درونی برای بهبود مشکلات روحی و البته جسمی استفاده نماید.

برخی از متخصصان حوزه سلامت در هیپنوتراپی تخصص خوبی دارند. در این میان می توان به پزشکان ، پرستاران ،  روان درمانگران ، دندانپزشکان و سایر متخصصان اشاره کرد. به کمک خود هیپنوتیزم شما دیگر مجبور نخواهید بود برای رسیدن به این وضعیت قدرتمند ذهنی از فرد دیگری تبعیت کنید.

هیپنوتیزم چگونه کار می کند؟

همانطور که در مقاله های قبلی نیز بیان کردیم هیپنوتیزم وضعیتی شبیه بیهوشی است که توسط آرام سازی شدید بدن ، افزایش تلقین پذیری و افزایش تصویرسازی و تجسم فرد شناخته می شود.

محققان هنوز به طور کامل نمی دانند هیپنوتیزم و تکنیک های آن چگونه بر روی بدن اثر می گذارد اما نظریه های غالبی در این مورد وجود دارد. برخی از این نظریه ها بر این باورند که هیپنوتیزم با تغییر الگوهای الکتریکی عملکرد مغز که با عنوان امواج مغزی شناخته می شوند کار می کند.

به کمک EEGs تغییرات قابل سنجش در الگوی امواج مغزی شناسایی شده است. در طول هیپنوتیزم شما در وضعیت موج مغزی تتا هستید . این وضعیت همان وضعیتی است که به هنگام خیال بافی ، مدیتیشن عمیق و خواب سبک تجربه می کنید.

خود هیپنوتیزم چیست؟

معمولا به هیپنوتیزم ، خواب مغناطیسی هم گفته می شود. اگر تا به حال خودتان را با نگاه کردن به آتش ، امواج دریا، یا موج یک دریاچه کوچک وارد حالت بیهوشی یا خواب مغناطیسی کرده باشید ، قطعا خود هیپنوتیزم را هم تجربه نموده اید.

در چنین شرایطی احساس آرامش بسیار زیادی خواهید کرد ، در افکار خود غرق خواهید شد و به طور موقت از دنیای اطرافتان جدا خواهید شد. خود هیپنوتیزم زمانی رخ می دهد که شما به طور عمدی و بدون کمک دیگران خودتان را در چنین وضعیتی قرار دهید.

همه هیپنوتیزم ها خود هیپنوتیزم هستند

به نظر می رسد واژه خود هیپنوتیزم یک واژه حشو یا زائد باشد چون واقعیت این است که همه هیپنوتیزم ها خود هیپنوتیزم هستند.

دکتر میلتون اریکسون که به عنوان پدر هیپنوتیزم نیز شناخته می شود ، همین عقیده را دارد.

نگران نباشید شما تحت کنترل هستید

برخی از افراد فکر می کنند زمانی که وارد وضعیت هیپنوتیزم می شوند کنترل خودشان را از دست می دهند ، ممکن است کارهایی که دوست ندارند را انجام دهند یا اینکه در وضعیت بیهوشی گیر بیفتند و هرگز نتوانند از آن خارج شوند.

یک مقایسه خوب بین فرد هیپنوتیزم شده و فردی که کتابی را مطالعه می کند یا فیلمی را می بیند وجود دارد. همه ما زمانی که روی چیزی تمرکز می کنیم به ندرت در مورد محیط اطراف مان و اتفاقاتی که در آن رخ می دهد هوشیار خواهیم بود. اما این موضوع بدین معنی نیست که شما به هنگام تماشای تلویزیون یا خواندن کتاب کنترل خود را از دست می دهید. همین امر در مورد هیپنوتیزم هم صادق است.

مزایای تایید شده هیپنوتیزم

سال 1950 بود که هیپنوتیزم به عنوان یک روش درمانی تایید شد. از آن زمان به بعد طیف وسیعی از متخصصان حوزه سلامت ، هیپنوتراپی را وارد فعالیت های درمانی خود کردند. هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم برای کاهش استرس ، بهبود وضعیت عاطفی ، درمان طیف وسیعی از مشکلات و اختلالات ذهنی و نورولوژیکی به کار می روند.

مزایای هیپنوتیزم برای شرایط زیر به خوبی شناخته شده است:

 • اعتیاد (از هر نوعی)
 • اضطراب
 • دمانس
 • افسردگی
 • بیماری صرع
 • بهبود تمرکز و توجه
 • بی خوابی و اختلالات خواب
 • بهبود حافظه
 • سردردهای میگرنی
 • فوبیاهای مختلف
 • اختلال استرس پس از حادثه یا تروما
 • مشکلات مربوط به اعتماد به نفس
 • مشکلات جنسی
 • تسکین استرس
 • سندرم توره

خب اگر دوست دارید خود هیپنوتیزم را برای یکبار هم که شده امتحان کنید مراحل بیان شده در ادامه را به دقت مطالعه نمایید.

 • آرام بر روی صندلی راحتی بنشینید به گونه ای که پاهایتان روی زمین و دست هایتان روی لباستان باشد.
 • سه نفس عمیق از طریق بینی بکشید و آن را از دهان خود خارج کنید.
 • در نفس سوم، چشمان خود را ببندید و به نفس کشیدن ادامه دهید. به طور عمیق بر روی نفس هایی که می کشید توجه کنید.
 • حالا به آرامی و به همراه هر نفس خود، شروع به شمارش معکوس از 10 به 1 کنید. بعد از هر عدد ، عمیق تر فکر کنید تا ارامش بیشتری کسب نمایید.
 • بعد از اینکه به عدد یک رسیدید ، یک جمله مثبت و سازنده به خودتان بگویید. قبل از شروع خود هیپنوتیزم باید در مورد این جمله تصمیم گرفته باشید.
 • هر چقدر دوست داشتید این جمله را تکرار کنید.
 • بعد از اینکه کارتان تمام شد ، برای چند لحظه آرام بنشینید و سپس از 1 تا 5 بشمارید.
 • خب چشمان خود را باز کنید. خود هیپنوتیزم شما تمام شده است.

مزایای خود هیپنوتیزم چیست؟

بیشتر افراد هنوز نمی دانند چه قدرتی در اختیار دارند. قدرت استفاده از هیپنوتیزم می تواند به افراد کمک کند از شر احساسات منفی خلاص شوند و کنترل احساسات و زندگیشان را به دست گیرند.

خود هیپنوتیزم و تکنیک های به کار رفته در آن بسیار امن ، طبیعی ، آرام بخش و ابزار درمانی مناسبی است که نمی توان به همین سادگی مزایای آن را نادیده گرفت. در این بخش سعی می کنیم به طور خلاصه برخی از مزایای مهم خود هیپنوتیزم را با هم مرور کنیم.

 این تکنیک به تغییر زندگی تان کمک می کند

این روزها به خاطر شرایط بد اقتصادی و مشکلاتی که در جامعه وجود دارد خیلی ها مثل گذشته شاد و خوشحال نیستند. افراد زیادی هم هستند که از مشکلات جسمی ، مشکلات احساسی ، استرس ، رفتارهای اعتیادآور ، عادت های بد ، نگرانی ، احساس عدم امنیت و اعتماد به نفس پایین رنج می برند.

متاسفانه چنین رفتارهای منفی در حال افزایش است و زندگی و احساسات بیشتر افراد از کنترل شان خارج شده است. همه ما به خوبی مزایای مثبت اندیش بودن و داشتن احساسات مثبت را می دانیم. با این حال زمانی که طرز فکر منفی داریم و از عادت های منفی رنج می بریم ، نمی توانیم مثبت بیندیشیم و زندگیمان را عوض کنیم.

شاید بتوان گفت راحت ترین و بهترین روش برای مقابله با احساسات و افکار منفی ، تغییر برنامه ریزی درونی مان و احساساتی است که هر روز تجربه می کنیم. خود هیپنوتیزم یکی از ابزارهایی است که به شما کمک می کند در سریع ترین حالت ممکن طرز فکرتان را تغییر دهید و به تبع آن زندگیتان را متحول نمایید.

قدرت خود هیپنوتیزم

خود هیپنوتیزم چگونه می تواند به شما کمک کند؟

این تکنیک سال هاست که توسط افراد برای بهبود شرایط مختلف به کار می رود. از جمله مزایای مهمی که خود هیپنوتیزم برای شما در پی خواهد داشت عبارت است از :

 • به کاهش استرس و بازیابی احساسات مثبت کمک می کند.
 • به شما کمک می کند بر ترس و اضطرابی که دارید غلبه کنید.
 • اعتماد به نفس و اعتماد به خودتان را بیشتر می کند.
 • یک روش بسیار موثر برای کاهش وزن محسوب می شود.
 • نرخ موفقیت بالایی در ترک سیگار دارد.
 • افکار وسواسی و تخریب کننده را برای همیشه از ذهن تان دور می کند.
 • برای تغییر عادت های ناسالم و بد بسیار عالی است.
 • به طور قابل توجهی شانس رسیدن به اهداف را زیاد می کند.
 • به شما کمک می کند بدن سالمی داشته باشید.
 • تصویر ذهنی که از خودتان دارید را تغییر می دهد.
 • به شما کمک می کند خواب بهتر و با کیفیت تری داشته باشید.

اگر بتوانید نحوه کنترل احساسات و رفتار خود را یاد بگیرید قادر خواهید بود ذهن ، جسم و روح سالمی داشته باشید و به اهدافی که در سر دارید دست پیدا کنید.

چگونه از خود هیپنوتیزم برای کنترل و مدیریت استرس استفاده کنیم؟

هیپنوتیزم یکی از ابزارهای درمانی کمتر شناخته شده ای است که کاربردهای متنوعی دارد. با اینکه بیشتر افراد هیپنوتیزم را به عنوان روشی برای کنترل ذهن می دانند اما این روش می تواند ابزار ارزشمندی برای کمک به افراد برای کنترل ترس ، دردهای پنهانی یا بهبود توانایی آن ها برای مدیریت استرس در زندگیشان باشد.

بر خلاف باورهای عموم ، هیچ کس نمی تواند شما را بدون خواست تان به خواب مغناطیسی فرو ببرد. اگر نسبت به این موضوع نگران هستید می توانید از یک فرد حرفه ای و آموزش دیده  کمک بگیرید. حتی می توانید تکنیک های خود هیپنوتیزم را یاد بگیرید و در زمان و هزینه های تان صرفه جویی نمایید.

هیپنوتیزم را می توان به دو شیوه برای مدیریت استرس به کار برد. در روش اول شما از این روش برای ورود به حالت ارامش ، مبارزه با تنش ها و ایجاد پاسخ های آرامش بخش استفاده می کنید. اینکار به شما کمک خواهد کرد از بروز مشکلات جسمی که به خاطر استرس مزمن رخ می دهد پیشگیری کنید.

مزایای خود هیپنوتیزم

در روش دوم ، هیپنوتیزم به شما کمک می کند به تغییرات مختلفی در سبک زندگی دست پیدا کنید و سطح استرسی که در زندگیتان دارید را کمتر نمایید. به عنوان مثال شما می توانید خودتان را هیپنوتیزم کنید تا به برنامه ورزشی منظمی پایبند بمانید ، منزل تان را همیشه مرتب نگه دارید یا اعتماد به نفس تان را بیشتر کنید.

همچنین می توانید از هیپنوتیزم برای کاهش سطح اضطراب در شرایط و موقعیت های دشوار استفاده کنید. استفاده از تکنیک های مختلف هیپنوتیزم به شما کمک می کند به طور موثر بر عادت ها و افکار منفی که در سر دارید ، غلبه کنید.

خودهیپنوتیزم دربرگیرنده چه مواردی است؟

فرآیند هیپنوتیزم شامل ورود به حالت بیهوشی یا همان آرامش عمیق اما متمرکز است. در این شرایط پیشنهاداتی در اختیار ذهن تان قرار می گیرد و آن را ترغیب به پذیرش می کند.

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم شما می توانید برای بهره مندی از مزایای هیپنوتیزم از یک فرد آموزش دیده استفاده کنید یا اینکه از کتاب ها ، فایل های صوتی ، فایل های ویدئویی یا حتی مقالات کوتاه برای آموزش تکنیک های خود هیپنوتیزم استفاده کنید.

آیا خود هیپنوتیزم می تواند درمان سریعی برای درد باشد؟

درد مزمن یکی از شرایطی است که افراد را در سرتاسر جهان درگیر خود کرده است. بر اساس آخرین آمارهای موجود ، بیش از 80 میلیون آمریکایی دردی که بیش از 24 ساعت به طول می کشد را تجربه کرده اند.در سایر بخش های جهان هم چنین آمار و ارقامی وجود دارد. دو پنجم از بزرگسالان انگلیسی درد مزمن را در برهه ای از زندگی خود تجربه می کنند.

این موضوع میلیون ها نفر از مردم سرتاسر جهان را درگیر خود کرده است. خیلی از افراد به دنبال روش های غیر دارویی برای مدیریت دردشان هستند. اما آیا واقعا روشی برای کنترل چنین دردهایی وجود دارد؟

بله خود هیپنوتیزم می تواند یک روش درمانی موثر برای کاهش درد مزمن باشد. یکی از مطالعات انجام شده توسط محققان دانشگاه Utah نشان می دهد هیپنوتیزم می تواند در کوتاه مدت درد افراد را کاهش دهد.

شرکت کنندگان در این مطالعه ، با درد مزمن و غیر قابل کنترل به بیمارستان مراجعه کرده بودند. محققان در نهایت هیپنوتیزم را به یک گروه درمانی تجویز کردند و برای گروه های دیگر از استراتژی های حضور ذهن و مقابله با درد استفاده نمودند.

در گروه هیپنوتیزم، 29 درصد افراد کاهش درد سریعی را تجربه نموده بودند. به عبارت دیگر محققان دریافتند هیپنوتیزم در کاهش درد بسیار موثر است. در مطالعات بعدی محققان تلاش کردند اثرات طولانی مدت هیپنوتراپی را مورد بررسی قرار دهند. نتایج به دست آمده از این مطالعات بسیار شگفت انگیز بود. درصد افرادی که کاهش درد قابل توجهی داشتند در مطالعه طولانی مدت افزایش یافته بود.

تسکین درد با خود هیپنوتیزم

خب حالا که ایده کلی در مورد نحوه کارکرد خود هیپنوتیزم را می دانید ممکن است یک سوال مهم به ذهنتان خطور کند: آیا با انجام چندین پیشنهاد ساده می توان درد را کنترل کرد؟ پاسخ به این سوال برای بیشتر افراد مثبت است.

هیپنوتیزم به ما اجازه می دهد به سرعت حس و حالمان را تغییر دهیم ، استرس مان را کمتر نماییم و دردی که تجربه می کنیم را به سرعت تغییر دهیم. زمانی که از این روش برای مدیریت درد استفاده می کنیم به ذهنمان کمک می کنیم به شیوه متفاوتی درباره درد فکر کند.

سخن نهایی

خب همانطور که مشاهده کردید هیپنوتیزم یک ابزار درمانی است که توسط متخصصان حوزه های مختلف سلامت مورد استفاده قرار می گیرد. خودهیپنوتیزم به معنای القای وضعیت بیهوشی بدون کمک فرد آموزش دیده یا متخصص است. این تکنیک می تواند برای هر چیزی از کاهش استرس گرفته تا برطرف کردن مشکلات روحی و فیزیکی مفید باشد.

[ratings] امتیازتان به این مقاله را با دادن ستاره ثبت کنید. ستاره ها از راست به چپ می باشند و اولین ستاره سمت چپ امتیاز پنج ستاره است
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (3 {امتیازها})