زشت و زیبای ازدواج های فامیلی

زشت و زیبای ازدواج های فامیلی

زشت و زیبای ازدواج های فامیلی
زشت و زیبای ازدواج های فامیلی

جهت این که زشت و زیبای ازدواج های فامیلی را بهتر درک کنید نیاز دارید تا مطالب این نوشته را با ما تا پایان همراهی کنید.

اعتقاد دانشمندان و محققین در مورد ازدواج فامیلی

بسیاری از دانشمندان و پژوهشگران در زمینه ی ژنتیک جهت این که زشت و زیبای ازدواج های فامیلی را برای ما نمایان کنند معتقد هستند که زمینه ساز حداقل 50 درصد معلولیت ها می تواند ازدواج های فامیلی باشند.

با پیشگیری از این نوع ازدواج ها که عموما در جنوب شرقی ، جنوب آسیا و منطقه خاورمیانه بیشتر رواج دارند می توان از این آمار بالا جلوگیری کرد. این نوع ازدواج ها نیز به دغدغه بعضی مسئولین کشورها مبدل شده است.

چرا با وجود هشدارها هنوز ازدواج فامیلی بسیار شایع است ؟

بعضی از جامعه شناسان کشور اعتقاد دارند که وجود بعضی ملاحظات فرهنگی و اجتماعی در ایجاد و دامن زدن به این مشکل تاثیر بسزایی دارند.

از دلایل دیگر رواج این نوع ازدواج محدودیت در روابط اجتماعی و خانوادگی ، کسب اعتماد اقوام و خویشاوندان، دایره خویشاوندی بسیار قدرتمند،حفظ کردن مال و اموال موروثی شده ، مناطق جغرافیایی خاص و کوچک و …. از دلایل ترویج این نوع ازدواج ها در گذشته بوده است.

البته به مرور گذشت زمان از تعداد این نوع ازدواج ها بدلایل ذکر شده در بالا به دلیل افزایش روابط اجتماعی و فرهنگی جوامع کاسته شده است.

زشت و زیبای ازدواج های فامیلی
جامعه شناسان یکی از علل شایع بودن ازدواج فامیلی را نقش خویشاوندی و کسب اعتماد خویشاوندان و خانواده می دانند

نقش ملاحظات اجتماعی و دیدگاه اجتماعی بر افزایش ازدواج فامیلی

باید اشاره کنیم که کوچک بودن محدوده جغرافیایی و محدود بودن روابط اجتماعی و موارد دیگر در رواج ازدواج فامیلی نه تنها  درگذشته و همین طور تا حدودی در جوامع و شهرها و روستاهای کوچک به دلیل ملاحظات اجتماعی و بیکاری و دلایل حمایتی خانواده ها هنوز رواج دارد.

همچنین بخوانید :
درمان افسردگی مزمن

تاثیر نگاه فرهنگی نسبت به ازدواج فامیلی

در موارد زیادی چندان توافق و نقاط مشترکی بین خانواده ها وجود ندارد اما اثرگذاری شبکه خویشاوندان و خانواده ها و فشار آن ها باعث می شود ازدواج های فامیلی بیشتر گسترش پیدا کنند.

یکی از نگاه های فرهنگی در جامعه ما در تمثیلات ما نیز نمایان گر است مثلا عقد دختر عمو پسر عمو در آسمان ها بسته شده است یا در بعضی خانواده ها دختر به عنوان کالا دیده می شود و اعتقاد دارند چرا وقتی دختر در اقوام خودمان وجود دارد از غریبه دختر بگیریم.

یا در بعضی از خانواده ها  این اعتقاد وجود دارد که چرا دختر به غریبه ها داده شود وقتی فامیل خودمان وجود دارد.

نقش قومیت در ازدواج فامیلی

طی پژوهشی از قوم گیلکی زبان از هر پنج ازدواجی که صورت گرفته است چهار ازدواج در خارج از خویشاوندان یا با افراد غریبه صورت گرفته است ولی برعکس در اقوام بلوچ ایران از هر پنج ازدواج چهار مورد آن خویشاوندی بوده است.

در حالی در قبایل کرد نشین ما این آمار تقریبا پنجاه به پنجاه  و مساوی بوده است یعنی از هر پنج ازدواج تقریبا دو و نیم ازدواج فامیلی و دو و نیم ازدواج غیر فامیلی بوده است.

زشت و زیبای ازدواج های فامیلی
طبق برسی ها در قوم گیلک از هر پنج ازدواج چهار تای آن ها با غریبه ها است

ازدواج فامیلی هم اکنون هم به عنوان یکی از انواع ازدواج های مرسوم در شهرهای کوچک و روستاها و بعضی مناطق دیگر به خاطر ملاحظات فرهنگی اجتماعی هنوز مرسوم است.

راه حل ها در زمینه ازدواج فامیلی

می توان مشاوران و کارشناسانی آشنا با فرهنگ و بیان آن مردم تربیت کرد تا با جامعه صحبت کنند و در این مورد آگاهی دهند.

همچنین بخوانید :
روانشناسی عشق در دختر

در ارایه راهکارها در این زمینه بخاطر همان نگرش ها و ملاحظات که ذکر کردیم راه حل های ما برای مشاوره باید طبق فرهنگ هر منطقه باشد و نمیشود رویکردی کلی را برای همه ی مناطق در نظر گرفت.

مثلا رویکردها باید برای استان هایی مانند زنجان ، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان و مازندران با هم تفاوت هایی داشته باشد و به ارزش و خرده فرهنگ های اجتماعی توجه شود تا نتیجه بخش باشند.

موضوع دیگر این است که اساسا پدیده ازدواج فامیلی را به صورت یک خودآگاهی عمومی بایستی تبدیل کرد و صرف آگاهی دادن در این مورد نتیجه بخش نیست چون بسیاری از خانواده ها ممکن است از ضررهای ازدواج فامیلی و عواقب آن آگاهی داشته باشند ولی چون این موضوع برای آن ها کاملا درونی نشده و بصورت خودآگاهی تبدیل نشده است هنوز هم با این وجود تن به این نوع ازدواج ها می دهند.

آیا در مسئله ازدواج باید کاری عمومی و فراگیر صورت بگیرد؟

برای این که پاسخ زشت و زیبای ازدواج های فامیلی را بدانیم توجه به این دیدگاه ضروری می باشد.

بطور مثال از مشکلات جامعه ما این است که به پدیده هایی که چند بعد را در بر می گیرند ممکن است یک بعدی نگاه بیندازیم و تک بعدی هم تصمیم بگیریم که این موضوع نتایج بدی در بر دارد.

در مورد پدیده ازدواج فامیلی که چند بعدی است و ریشه های اجتماعی و فرهنگی عمیقی دارد باید کار تیمی و چند بعدی صورت گیرد و این موضوع از ابعاد مختلف مورد برسی قرار گیرد و تصمیم گیری شود تا نتایج مطلوبی را در جامعه شاهد باشیم.

همچنین بخوانید :
تقویت حافظه تصویری
زشت و زیبای ازدواج های فامیلی
به عقیده جامعه شناسان به پدیده ازدواج باید بصورت چند بعدی نگاه شود

تاثیر باورهای دینی در ازدواج فامیلی

از آنجایی که باورهای دینی در جامعه ما نقش ریشه ای و عمیقی بر اذهان مردم دارند بایستی در ابتدا نظر دین را در مورد پدیده ازدواج فامیلی برسی کرد و سپس بر اساس آن شروع به ترویج آموزه ها و  باورها بر مردم و تاثیر گذاری بر جامعه کرد نقش دین در فرهنگ ما نقشی کتمان نشدنی و بسیار مهم و تاثیر گذار است.

آیا باید بصورت کلی از ازدواج فامیلی بدلایل ژنتیکی خودداری شود

یکی از نکاتی که در ابتدای بحث زشت و زیبای ازدواج های فامیلی ذکر کردیم آمار پنجاه درصدی معلولین ناشی از ازدواج های فامیلی بود که بالا بود.

با توجه به این موضوع باید توجه کرد که نباید  به دلیل مسایل ژنتیکی بصورت کامل افراد و خانواده ها را به کل از این نوع ازدواج دچار هراس و ترس کرد زیرا تقریبا 40 درصد ازدواج های کشور بر اساس همین ازدواج فامیلی بوده است پس نباید شرایطی ایجاد شود  تا افراد منتظر بمانند هر بچه ای که به دنیا می آورند حتما دچار معلولیت خاصی خواهد بود.

نکته دیگر این که با توجه به این مسایل باید از کارشناسان و متخصصین این حوزه قبل ازدواج در این امر بسیار مهم مشاوره گرفته شود تا شاهد مشکل معلولیت و ازدواج های ناموفق نباشیم.

امیدوارم در پایان این مطلب در مورد زشت و زیبای ازدواج های فامیلی اطلاعات مناسبی بدست آورده باشید و در این مورد با آگاهی کامل قدم بردارید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
فیس بوک
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل

همچنین بخوانید :
درمان وابستگی
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *