راه های ایجاد انگیزه برای درس خواندن

راه های زیادی برای مطالعه و درس خواندن وجود دارد و در این مورد کتابها و مقالات بسیاری تالیف شده است؛ در این نوشته مهمترین راه های ایجاد انگیزه برای درس خواندن و مطالعه را بیان می کنیم. استفاده از این روش ها به یادگیری و درس خواندن شما کمک خواهد کرد.

 

کاربردی ترین راه های ایجاد انگیزه برای درس خواندن

پاداش باعث ایجاد انگیزه برای مطالعه می شود

همه میتوانند از این روش استفاده کنند و بعد از درس خواندن به خودشان پاداش دهند. این پاداش میتواند هر چیزی باشد مانند خوراکی، تماس تلفنی، فیلم و … در صورتی که مطالعه با علاقه انجام شود، خیلی اثرگذار و سازنده خواهد بود.

 

راه های ایجاد انگیزه برای درس خواندن

یکی از ابزارهای فوق العاده در زمینه رفع تنبلی و بی حوصلگی ” فایل پیام های پنهان رفع تنبلی “ است این سابلیمینال ارزشمند موجب تغییر حالات ذهنی و رفتاری برای افزایش انگیزه و انرژی به کمک ضمیر ناخودآگاه می شود ، این سابلیمینال فوق العاده توسط متخصصین سابلیمیران تهیه و عرضه شده است. هم اکنون می توانید از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

درمان تنبلی و اهمال کاری  با فایل مخصوص تاثیر گذاری بر ضمیر ناخودآگاه | همچنین می توانید از طریق منو سایت با انواع آلبوم های سابلیمیران آشنا شوید

راه های ایجاد انگیزه برای درس خواندن :: برنامه ریزی

اگر برای هر کاری که می خواهید انجام دهید وقت مشخصی را درنظر بگیرید، موفق تر خواهید بود؛ زیرا شما بعد از مدتی به این برنامه عادت می کنید.

تمرکز انگیزه برای درس خواندن را افزایش می دهد

با تمرکز مطالعه کرده و برای حفظ تمرکز از گوش دادن به موسیقی در زمان مطالعه پرهیز کنید در غیر این صورت مجبور می شوید جمله‌ ای را که با یک بار خواندن می فهمید، دوباره و چندباره بخوانید.

انگیزه مطالعه را آسان می کند

برای مطالعه خود هدف داشته باشید و با انگیزه مطالعه کنید؛ مطالعه باید به میل خودتان انجام بگیرد، نه به خاطر اینکه خانواده یا معلم، شما را به درس خواندن مجبور کنند.

استفاده از فرصتها باعث پیشرفت در مطالعه می شود

فرصت را از دست ندهید و به گونه ای برنامه ریزی کنید که به همه ی کارهایتان برسید.

پرسیدن به درس خوان عمق می بخشد

اگر در مورد چیزی شک دارید، بدون هیچ تعللی آن را بپرسید؛ زیرا سؤال بدون بی پاسخ ذهن را مشغول میکند و فرد نمی تواند  با تمرکز به مطالعه خود ادامه دهد.

اختصاص ساعتی خاص از روز برای درس خواندن

ساعتی خاص از روز را به مطالعه اختصاص دهید معمولا آخرین ساعات شب برای مطالعه مناسب نیست همچنین بعد از غذا خوردن نیز مطالعه می تواند با خواب آلودگی همراه باشد. درصورتی که صبح زود از خواب بیدار میشوید بعداز ورزش، می‌توانید شروع به مطالعه کنید.

خواب کافی درس خواندن را آسان می کند

همان ‌طور که کارها را با برنامه‌ انجام میدهید، باید مناسبترین زمان را برای خوابیدن انتخاب کنید تا ذهنی فعال و سالم داشته باشید. 8 ساعت خواب می تواند خیلی مفید باشد.

افزایش میزان مطالعه

عادت به مطالعه توانایی شما را در درک مسائل و تحلیل آنها افزایش می دهد.

 بعد از مطالعه کارهای مورد علاقه را انجام دهید

همانند ماشین بدون وقفه درس خواندن بسیار دشوار است. بهتر است بعد از هر 45 تا 50 دقیقه  مطالعه 10 دقیقه به خودتان استراحت دهید و کاری را انجام دهید که دوست دارید.

همه‌ی افراد برای درس خواندن نیاز به انگیزه دارند. همه رفتارهایی که انسان انجام میدهد، از تعامل سه عنصر هدف، انگیزه و نیاز ناشی میشود.

راه های ایجاد انگیزه برای درس خواندن

رسیدن به موفقیت تحصیلی، برآیند عوامل زیر است:

میزان تلاش و کوشش خود را مطابق با برنامه انجام دهید و با برنامه ای منظم برای رسیدن به موفقیت تلاش کنید.

انگیزه و علاقه با هدف درس خوان ارتباط مستقیمی دارد لذا داشتن انگیزه کافی برای رسیدن به هدف ضروری است.

تجربیات قبلی یعنی پیش مطالعه در زمینه موفقیت و فراگیری درس جدید اهمیت زیادی دارد.

برای بهره مندی از توانایی و قدرت جذب اطلاعات علمی در درس مورد نظر داشتن تمرکز و دقت، ضروری است.

برقرار کردن ارتباط بین بخش های مختلف درس با رعایت اصل پیوستگی، در یادگیری و به خاطر سپاری مطالب نقش مهمی دارد. در صورتی که یادگیری مطلبی را با اضافه کردن به مطالب قبلی یاد بگیرید، یادگیری پایدار و پابرجایی خواهید داشت.

استفاده  از تلقین مثبت و غلبه بر افکار منفی نقش موثری در مقطعی از دوران تحصیل ایفا می کند. با تلقین جنبه های مثبت و سازنده، به افکاری  امیدبخش و مثبت دست می یابید و ادامه چنین افکار و حالاتی، در نتیجه کارتان، نمایان خواهد شد.

توکل به خدای را هرگز در هیچ لحظه ای فراموش نکنید؛ باید در زمانهای حساس و سختیهایی که پیش می آید، بیشتر از هر وقت دیگری، به نیروی ایمان به خدا، تکیه کرده و او را در همه حال، ناظر و پشتیبان واقعی تان بدانید در این حالت، به لطف حق، موفقیت در انتظار شما خواهد بود.

کسب انگیزه و تقویت نشاط و شادابی، راهکار اساسی و مهم در تحصیل موفق می باشد. در نتیجه برای بالا بردن سطح انگیزه، می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

از توانای های خود فهرستی تهیه کرده،  و هر روز دو یا سه مرتبه با صدای بلند آنها را بخوانید؛

از فواید مادی, معنوی و موقعیتی که بواسطه ی درس خواندن و کسب موفقیت تحصیلی می توانید بدست بیاورید، فهرستی تهیه کرده، و هر روز آنها را مرور کنید و روزانه نیم ساعت بر روی یکی از آن موارد، فکر کرده و چند سطری درباره  آن بنویسید و این کار را برای تمام فایده های مطالعه انجام دهید و سپس هر کدام را که برای شما جذابیت بیشتری داشته باشد انتخاب کرده و هر از چندی مطالعه کنیدیا نوشته ای را به آن بیفزایید.

همچنین از پیامدهای منفی درس نخواندن، مثل اخراج از دانشگاه، مشروط شدن و…  فهرستی را تهیه کرده و در مورد آنها فکر کنید، این پیامد را برای خود، جدی، بزرگ و معضل آفرین معرفی کرده و سعی کنید به این پیامدها گرفتار نشوید.

1 پاسخ
  1. سلطان گفته:

    من سلطان انگیزم خدا رو شکر . ببین باید به هیچی دیگه فک نکنی تو زندگیت به جز اون تا واقعا انرژیت متمرکز بشه

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (2 {امتیازها})