وابستگی عاطفی چیست

اعتیاد یا وابستگی عاطفی چیست ؟ وابستگی عاطفی امری است غریزی كه از زمان نوزادی همراه هر فردی است و این احساسات از طریق نوازشهای كودكانه، تماس پوستی، عاطفی و رابطه چشمی از پدرومادر به فرزندان منتقل میشود و وابستگی عاطفی را بوجود می آورد. در واقع وابستگی عاطفی تا حدی كه آسیب زا نباشد در زندگی همه افراد لازم و ضروری به نظر میرسد.

وابستگی عاطفی با احساس خشم، تردید نسبت به خود، ترس از طرد شدن، ترس از تنهایی، حس عدم امنیت، شرم و حقارت همراه است. كسی كه از وابستگی عاطفی رنج میبرد فقط برای دیگران زندگی میکند، خودش را نادیده میگیرد و هر كاری انجام میدهد تا مورد پسند فرد دیگر باشد.

وابستگی نشان دهنده، عدم عزت نفس است که منجر به پایین آوردن ارزش خود، ترس از تنهایی و نادیده گرفتن نیازهای فرد میشود. وابستگی نوعی نیاز عاطفی و روانی به فرد دیگری است که بدون وجود او فرد وابسته، در زندگی‌ گرفتار مشکل میشود.

اموری که به آنها وابسته میشویم، معمولاً اموری ضروری اند، ولی هرگز حیاتی نیستند، پس میتوان آنها را ترک کرد.

وابستگی عاطفی چیست

یکی از ابزارهای فوق العاده در زمینه رهایی از عشق های گذشته و وابستگی در ابعاد عاطفی و ذهنی ” فایل پیام های پنهان رهایی از وابستگی “ است این سابلیمینال ارزشمند موجب تغییر گرایش و حالات ذهنی و روانی برای رهایی از خاطرات گذشته و پذیرا شدن نسبت به روابط جدید به کمک ضمیر ناخودآگاه می شود ، این سابلیمینال فوق العاده توسط متخصصین سابلیمیران تهیه و عرضه شده است. هم اکنون می توانید از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

رهایی از وابستگی و خاطرات منفی با فایل مخصوص تاثیر گذاری بر ضمیر ناخودآگاه | می توانید از طریق منو سایت با انواع آلبوم های سابلیمیران آشنا شوید

البته روابط عاشقانه در وجود ما تاثیر بیشتری دارند، زیرا عشق و وابستگی چیزی برای درک کردن باقی نمیگذارد و فرد به قدری سریع پیش میروید که ناگهان متوجه میشوید ازدواج کرده است! اما اگر فردی واقعا میخواهد خوشبختی و زندگی شادی را تجربه کند، باید خود را از بند وابستگیهای عاطفی افراطی آزاد کند. بیشتر مردم از وابستگیهای عاطفی در عذاب هستند، اما فقط تعداد کمی از آنها از این مشکل آگاهی دارند.

در واقع، وابستگی عاطفی انسان را مجبور میکند تا به شخص دیگری نیازمند باشد. این حالت اغلب در میان زوجهایی مشاهده میشود که به شکل افراطی به یکدیگر محبت میکنند، به قدری که شما میتوانید این مساله را احساس میکنید. شخص وابسته مانند انسانی معتاد است، که نیاز دارد هر روز، دوز معینی از محبت را استفاده کند، به شکلی که اگر آن را به دست نیاورد، به سرعت به فردی ناامید و افسرده تبدیل میشود.

نشانه های وابستگی عاطفی چیست

نداشتن احساس ارزشمندی

از علایم مهم وابستگی، نداشتن احساس ارزشمندی است. در وابستگی، ارزش، لیاقت و شایستگی فرد را دیگران تعیین میکنند. یعنی فرد در صورتی که آن عامل یا آن رابطه یا تحسین و تصدیق از طرف مقابل را از دست دهد، احساس ناتوانی، عدم ارزشمندی خواهد کرد. این فرد چون تواناییهای خود را نشناخته و آنها را باور ندارد فکر میکند بدون حضور دیگران نمیتواند به خواسته های خود دست یابد.

ترس و ناامنی

از دیگر نشانه‌های وابستگی ترس و ناامنی است. در یک رابطه عاطفی معقول، تنش و ترس وجود ندارد اما یك فرد وابسته پیوسته در ترس و وحشت به­سر میبرد كه مبادا منبع عشق‌ را از دست بدهد. حسادت، كنترل افراطی و محدود کردن آزادی نیز از دیگر علایم وابستگی هستند كه زندگی را هم برای خود شخص و هم فردی كه منبع وابستگی است سخت میکند.

وابستگی یک رابطه عاطفی را به شکست تبدیل میکند، زیرا انسان وابسته همیشه فرد مقابل را وادار میکند به خاطر او، افكار و عقاید و نوع زندگی خودش را عوض كرده و بصورت كلی طبق نظر او زندگی كند. مسلما چنین فردی هیچوقت نمیتواند عشق خود را همان‌گونه كه هست بپذیرد و او را دوست داشته باشد. فرد وابسته به دیگران تکیه كرده و از توانایی فكر و اندیشه خود استفاده نمیکند. او بدون فکر در تمامی امور زندگی از دیگران تقلید و فرمانبرداری میکند.

وابستگی عاطفی چیست

روشهای رهایی از وابستگی عاطفی

در وابستگی عاطفی فرد به نقطه ای میرسد كه احساس میکند وابستگی همه ی زندگی اش را تحت تاثیر قرار داده است و به این نتیجه می رسد که برای رهایی از این وابستگی باید اقدامی انجام دهد. انجام اموری که در زیر بیان میشود میتواند به فرد وابسته کمک کند:

بیان احساسات منفی و مثبت

بیان این احساسات یكی از راههای است كه فرد از آن طریق می تواند احساسات خود را بشناسد و جهت از بین بردن وابستگی عاطفی اقدام كند یكی از دلایلی كه افراد به دیگران وابسته می‌‌شوند آگاهی نداشتن بر احساسات و هیجانات منفی است كه درون فرد در حال شكل گیری است.

فعالیت‌‌های اجتماعی گسترده

یكی از عوامل وابستگی ترس از تنهایی و طرد شدن است هنگامی كه فرد احساس كند در اطرافش دوستان و آشنایان زیادی هست كه در مواقع بحران عاطفی در كنارش هستند مسلماَ راحت‌تر میتواند از بند وابستگی عاطفی آزاد شود و یا اینكه تمامی سرمایه‌گذاری عاطفی‌ خود را بر روی یک شخص واحد متمرکز نمیکند كه بدون وی نتواند زندگی کند.

بالا بردن عزت نفس

آموختن روشهای تقویت عزت نفس كمک زیادی جهت رهایی از وابستگیهای عاطفی به افراد میکند.

مراجعه به روانشناس جهت ریشه‌یابی و حل مشكل‌:

جلسات درمانی به فرد كمک میکند به منشا وابستگی ‌‌های خود را بداند و آگاهانه در جهت رفع آنها بكوشد. رفع وابستگی عاطفی به سادگی امكانپذیر نیست زیرا وابستگی، ناكامی، نگرانی و اضطراب به همراه دارد و رها شدن از این احساسات ناخوشایند گاهی به تنهایی امكان‌پذیر نمیباشد.

آموختن نه گفتن و آموختن مهارت‌‌های جرات‌مندی

آموختن نه گفتن یكی دیگر از راههایی است كه افراد را از وابستگی آزاد میکند و به وی شهامت میدهد تا به برخی روابط و درخواستها نه بگوید كه همه این مهارت‌‌ها در سایه افزایش اعتماد به نفس بوجود می آید.

1 پاسخ
  1. مصطفی گفته:

    تشکر از شما. از مطلب بسیار مفیدتون استفاده کردم. واقعا ممنونم ?

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (1 {امتیازها})