فواید عفو و گذشت خطاهای خود و دیگران

اگر فردی می خواهد بخشیده شود و گناهان وی پوشیده و ندید گرفته شود، باید خودش اهل عفو و گذشت باشد. عفو به معنی نگرفتن حق و حقوق خود، گذشت از گناه و خطا، تسامح، مدارا، اغماض نسبت به دیگری است، بخشش و عفو از با ارزشترین مصادیق فضیلت اخلاقی انسان است. در آ اسلام بر عفو زیاد تأکید شده و زندگی اجتماعی و سبک زندگی اسلامی بر محور مدارا بنا شده است. در این مطلب فواید عفو و گذشت خطاهای خود و دیگران را بیان می کنیم.

نیاز انسان به هم نوع خود و نیازهای زندگی اجتماعی برای او از یک طرف، و تفاوت های متنوع آنان با یکدیگر از طرفی دیگر، جایگاه و اهمیت عفو و بخشش از خطاهای یکدیگر را نشان میدهد؛ زیرا برقراری رابطه دوستانه و صمیمی بین هم نوعان بدون عفو و گذشت، امکانپذیر نیست. در این میان، آیات فراوانی که تضمین کننده توصیه ها و راهکارهای ایجاد رابطه صمیمی و پایدار بین مؤمنان است، اهمیت فراوان این موضوع را از منظر قرآنی بیان میکند.

فواید عفو و گذشت خطاهای خود و دیگران

یکی از ابزارهای فوق العاده در زمینه کمک به بخشش و رهایی از کینه ها ” فایل پیام های پنهان بخشش “ است این سابلیمینال ارزشمند موجب تغییر حالات ذهنی و رفتاری برای رفع کدورت و حس انتقام و کینه به کمک ضمیر ناخودآگاه می شود و به این ترتیب شما را از انرژی منفی کینه و عدم رهایی آزاد می کند ، این سابلیمینال فوق العاده توسط متخصصین سابلیمیران تهیه و عرضه شده است. هم اکنون می توانید از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

بخشیدن دیگران و رهایی از کینه ها با فایل تاثیر گذاری بر ضمیر ناخودآگاه |

همچنین می توانید از طریق منو سایت با انواع آلبوم های سابلیمینال وبسایت سابلیمیران آشنا شوید

عفو و گذشت از منظر احکام و اخلاق اسلامی

یکی از مهمترین و با ارزش ترین فضایل اخلاقی انسان، عفو و گذشت از حقوق خود است؛ چون عفو از مصادیق احسان بوده و در اخلاق بر احسان به دیگری زیاد  سفارش شده است همچنین در آموزه‌های قرآنی و روایات ها عفو گذشت مورد تشویق و ترغیب قرار گرفته است.

نحوه ی رسیدن به احساس عفو گذشت

برای رسیدن به احساس بخشش ابتدا، باید عملی را که به شما آسیب وارد کرده، به خاطر بیاورید و خوب به آن فکر کنید؛ بعد خودتان را به جای فردی تصور کنید که از دستش ناراحت هستید، ببینید چه کاری انجام دادید که او این رفتار را داشته است؛ بعد به اطرافیانتان خود فکر کنید، و به خاطر بیاورید که به تازگی چه کسی فردِ دیگری را بخشیده است، این کار حس خوبی در شما ایجاد می کند.

در قدم بعدی می توانید به راحتی آن فرد را ببخشید، ؛ این کار اصلا سخت نیست، بلکه مرحله بعدی خیلی سخت است، و آن این است که این حس بخشیدن را از یاد نبرید و آن را ادامه دهید.

عفو و بخشش در قران و روایات

از برترین فضایل اخلاقی كه در قرآن و روایات مورد سفارش زیاد قرار گرفته، مسئله «عفو و گذشت» است.

قرآن كریم در آیه 134 سوره آل عمران درباره عفو می‌فرماید:

«الَذِینَ ینْفِقُونَ فِی السَراءِ وَ الضَراءِ وَ الْكاظِمِینَ الْغَیظَ وَ الْعافِینَ عَنِ الناسِ»

كسانی كه از مال خود به فقرا در حال وسعت و تنگدستی انفاق می‌كنند و خشم و غضب فرو می‌نشانند و از بدی مردم در می‌گذرند»

در صورتی که ما بخواهیم تا خداوند گناهانمان ما مورد عفو و بخشش قرار دهد، باید نسبت به دیگران عفو و گذشت داشته باشیم. در این خصوص در آیه 34 سوره فصلت قران کریم می خوانیم:

«وَ لْیعْفُوا وَ لْیصْفَحُوا اَ لاتُحِبُونَ اَنْ یغْفِرَ اللهُ لَكُمْ»

و باید عفو كنند و گذشت نمایند. مگر دوست ندارید كه خدا بر شما ببخشاید؟»

فواید عفو و گذشت خطاهای خود و دیگران از منظر قرآن و روایات اسلامی

برخی از فواید عفو و گذشت خطاهای خود و دیگران

گذشت و عفو باعث اصلاح امور میشود

عفو و گذشت باعث می شود جلوی تسلسل زشتیها و ظلم ها گرفته شود. عفو و گذشت باعث اصلاح قلوب و برطرف شدن کینه ها و دشمنی ها میشود. بخشش باعث شرمنده شدن و سرافکندگی طرف مقابل میگردد. فرد خطاکار معمولاً بعد از خطا دچار عذاب وجدان می شود. شما که می بخشید، او شرمنده تر می شود و تا آخر عمر احسان شما را فراموش نمیکند.در مقابل، انتقام منجر به ایجاد کینه در دل طرف مقابل شده و او را برای برخوردی بزرگ تر و دردآورتر تحریک میکند.

گذشت و عفو باعث برخورداری از رحمت الهی میشود

همه به انواع رحمتها و مهربانی های خداوند نیاز دارند. بدون رحمت الهی مشکلات زیادی سراغ ما خواهد آمد. یکی از راه های جلب رحمت الهی، بخشش و گذشت دیگران است. خدا بنده های خود را دوست دارد و لطف به بندگانش را لطف به خود میداند و آنها را جبران میکند. بنابرین هنگامی که ببیند انسانی از خطا و لغزش بنده او میگذرد، درصدد جبران بر می آید و رحمت خاص خود را شامل حال او میکند.

گذشت و عفو باعث رشد اخلاقی و معنوی می شود

دلخوریهایی که بین افراد پیش می آید، فرصتی مناسب برای بزرگ تر شدن و اصلاح اخلاق طرفین است. مدیریت عواطف و تبدیل انها به فرصت باعث میشود که ما گاهی با یک بخشش ساده، مراحلی از رشد را به یک باره طی کنیم.

ما باید از هر برخورد و تضادی که پیش می آید و ما را عصبانی میکند و درون من را به هم می ریزد، فرصتی برای رشد و تکامل درست کنیم.

گذشت باعث رسیدن به تقوا می شود

خداوند در قرآن در خصوص گذشت و رسیدن به تقوا می فرماید: «و ان تعفوا اقرب للتّقوی؛ اگر شما گذشت کنید، به پرهیزگاری نزدیک تر است».

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (1 {امتیازها})