مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی

گرفتن گواهینامه رانندگی پایه سوم اهمیت زیادی دارد اخذ آن تقریباً برای همه ضروری است. در این مقاله بصورت کامل شرایط و مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی پایه 3 را بیان خواهیم کرد.

گواهینامه رانندگی پایه سه

طبق قانون برای رانندگی در هر کشوری،داشتن گواهینامه الزامی می باشد زیرا گواهینامه تایید کننده مهارت رانندگی و آشنایی فرد با قوانین رانندگی است. در کشور ما مجوز رانندگی با گواهینامه پایه 3 برای افراد امکان پذیر است. هر فردی با داشتن گواهینامه پایه 3 مجاز به رانندگی با خودروهای سواری و وانت های سبک می باشد. بنابرین برای رانندگی اخذ گواهینامه پایه 3 الزامی است.

مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی پایه سوم

مراحل گرفتن گواهینامه پایه سوم بصورت زیر است که بطور صورت خلاصه هر یک را شرح می دهیم:

ثبت نام گواهینامه رانندگی

ابتدا براساس شرایط و موقعیت مکانی خودتان، در یکی از آموزشگاههای رانندگی معتبر ثبت نام کنید.

مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی

یکی از ابزارهای فوق العاده در زمینه کمک به افزایش مهارت رانندگی و تقویت عوامل روانی و روان تنی در رانندگی ” سابلیمینال موفقیت در آزمون رانندگی “ است این سابلیمینال ارزشمند موجب کمک به رانندگی حرفه ای و با اعتماد به نفس با کمک ضمیر ناخودآگاه می شود ، این سابلیمینال فوق العاده توسط متخصصین سابلیمیران تهیه و عرضه شده است. هم اکنون می توانید از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

سابلیمینال رانندگی حرفه ای ، فایل مخصوص تاثیر گذار بر ضمیر ناخودآگاه |

همچنین می توانید از طریق منو سایت با انواع آلبوم های سابلیمینال وبسایت سابلیمیران آشنا شوید

شرکت در کلاس های آموزش آیین نامه رانندگی

در کلاس های آموزش آیین نامه و کلاسهای آموزش فنی خودرو شرکت کنید معمولا کلاسهای آیین نامه تا 6 جلسه و کلاسهای فنی تا 2 جلسه برگزار می شود که البته بستگی به خود آموزشگاه دارد.

1.    قبولی در آزمون آیین نامه مقدماتی

در همه ی آموزشگاه ها در انتهای جلسه آموزش آیین نامه، آزمون آئین نامه مقدماتی توسط خود آموزشگاه گرفته می شود.

2.    شرکت در کلاس های عملی رانندگی

در بعضی از اموزشگاه ها انتخاب مربی آموزشی بر عهده خود متقاضی قرار می گیرد. در کلاس های عملی مربی، آموزش رانندگی را بصورت عملی به شما یاد می دهد.

3.    قبولی در آزمون عملی مقدماتی

بعد از این که کلاس های عملی آموزش رانندگی تمام شد، آزمون عملی مقدماتی توسط مربی آموزشی انجام می شود.

مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی :: 4.   قبولی در آزمون آیین نامه ی اصلی

بعد از اتمام کلاس های آموزش عملی رانندگی میتوانید در آزمون آیین نامه اصلی که توسط افسر راهنمایی و رانندگی گرفته میشود شرکت کنید.

5.    قبولی در آزمون عملی رانندگی

بعد از قبولی در آزمون آئین نامه، آخرین مرحله گرفتن گواهینامه پایه سه، قبولی در آزمون عملی رانندگی میباشد و بعد از قبولی در آزمون عملی، گواهینامه برای شما صادر می شود.

شرایط اخذ گواهینامه پایه 3 چیست؟

خیلی ها سوال می کنند که شرایط اخذ گواهینامه پایه 3 چیست؟ برای اخذ گواهینامه پایه 3، شرایطی وجود دارد که هر فردی با دارا بودن شرایط می تواند برای ثبت نام گواهینامه اقدام کند و پس از طی مراحل و قبولی در آزمون ها، گواهینامه را دریافت کند.

1 – شرط اول داشتن 18 سال تمام می باشد (رسیدن به سن قانونی)

2 – برای آقایان داشتن پایان خدمت یا گواهی اشتغال به تحصیل و یا اشتغال به خدمت (البته طبق قانون جدید در سال 97 برای اخذ گواهینامه داشتن کارت پایان خدمت الزامی نیست)

3 – داشتن کارت ملی یا شناسنامه جدید

با داشتن شرایط فوق می توانید همراه با مدارک، به نزدیک ترین آموزشگاه رانندگی مراجعه کرده و برای اخذ گواهینامه پایه سوم ثبت نام کنید. پس از تکمیل ثبت نام باید برای معاینه پزشکی به پزشک طرف قرارداد مراجعه کنید و معاینات لازم مانند معاینه ی جسمی و بینایی را انجام دهید.

مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی

مدارک لازم برای ثبت نام در دوره گواهینامه پایه سوم

مدارک زیر را برای ثبت نام در آموزشگاه رانندگی، آماده کنید و هنگام مراجعه تحویل دهید تا به راحتی ثبت نام شما انجام شود.

1 – کپی کارت ملی همراه با اصل

2 – کپی شناسنامه همراه با اصل

3 – هشت قطعه عکس پرسنلی تمام رخ

4 – در صورت دارا بودن، کارت پایان خدمت یا گواهی اشتغال به تحصیل یا … (برای اطمینان بیشتر: طبق قانون جدید کارت پایان خدمت الزامی نیست)

هزینه های لازم برای گواهینامه رانندگی پایه 3

هزینه ی گواهینامه ی پایه 3 متغیر است و بستگی به آموزشگاهی دارد که شما ثبت نام می کنید اما در کل هزینه ای درحدود 1 میلیون تومان  یا بیشتر، دارد.

گواهینامه هوشمند

گواهینامه های جدیدی که صادر می شوند بصورت هوشمند هستند. در گواهینامه های هوشمند نوع وسیله رانندگی و مشخصات کامل فردی، محدودیت های جسمی، گروه خونی و بیماریهای خاص در چیپ الکترونیکی قرار دارد. این چیپ هوشمند تمام مشخصات فردی را دارد و سابقه تخلفات و نمرات منفی در آن ثبت می شود. یعنی راننده همه ی سوابق خود را همواره همراه خود دارد و ماموران راهنمایی و رانندگی با بررسی گواهینامه فرد می توانند به مشخصات کامل او و سوابق تخلفاتش دست یابند.

کسانی که گواهینامه پایه 3 دارند، در یک سال اول نمی توانند در جاده های برون شهری و شب ها تردد داشته باشند. همچنین برای افرادی که تا 65 سال دارند گواهینامه هایی با اعتبار 10 ساله صادر می شود و برای کسانی که بین 65 تا 70 سال هستند گواهینامه هایی با اعتبار 5 ساله و برای افراد بالای 70 سال گواهینامه هایی با اعتبار دو ساله صادر می شود.

برای دریافت گواهینامه پایه دو باید ۲ سال از صدور گواهینامه پایه سه بگذرد. این گواهینامه برای حداکثر بار ۶ تن و جابه‌جایی ۲۶سرنشین صادر می‌شود. متقاضیان دریافت گواهینامه پایه یک باید حداقل ۲۵ سال سن داشته و ۲ سال نیز از زمان صدور گواهینامه پایه ۲ آنها گذشته باشد. همچنین گواهینامه‌های پایه یک برای حمل بار بیش از ۶ تن یا جابه‌جایی افراد بیش از ۲۶ سرنشین و خودروهای سنگین صادر می‌شود.

5/5 - (1 {امتیازها})

در قسمت دیدگاه ها در پایین همین صفحه نظرات ، تجربیات و پیشنهادات خود را با ما و دیگر خوانندگان جدیدی که هر روز این مقاله را مطالعه می کنند در میان بگذارید. می توانید در قسمت دیدگاه ها از دیگران در مورد مسئله خود هم سوال کنید و همچنین می توانید پاسخ دیگر نظر دهندگان را هم بدهید و با آن ها گفتگو کنید ، مطمئن باشید از اینکه به شما کمک کنند خوشحال خواهند شد.منتظر حضور گرمتان در قسمت دیدگاه ها یا همان نظرات این صفحه هستیم.

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *