فواید هیپنوتیزم چیست؟

فواید هیپنوتیزم

فواید هیپنوتیزم چیست؟ آیا استفاده از این روش می‌تواند مزایایی برای ما به همراه داشته باشد؟ اصلا هیپنوتیزم چیست و چه کاربردهایی دارد؟ زمانی که حرف از هیپنوتیزم به میان می‌آید، اولین چیزی که به ذهن مان می‌رسد، تصویری از فیلم‌های سینمایی است که در آن فردی مقابل فرد دیگر نشسته و یک شیء مارپیچی را جلوی چشمانش حرکت می‌دهد.

خیلی از ماها حداقل برای یکبار هم که شده دوست داشتیم این فرایند را در منزل امتحان کنیم و ببینیم چه اتفاقی برایمان می افتد. اینطور نیست؟ واقعیت این است که هیپنوتیزم به عنوان روش کمکی برای روان درمانی مورد استفاده قرار گرفته و مزایایی بسیار زیادی در مورد آن ذکر شده است.

در این مقاله سعی می کنیم پاسخی برای سوالات بالا ارائه کنیم و ببینیم فواید هیپنوتیزم چیست و چه چیزی آن را ارزشمند می سازد.

هیپنوتیزم چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم به سراغ بحث اصلی خود برویم باید بدانیم هیپنوتیزم چگونه کار می کند و آیا اثری که در فیلم ها دیده ایم واقعیت دارد یا خیر. دو شکل از هیپنوتیزم در میان افراد رایج است. هیپنوتیزم  جلوی صحنه نمایش ( که به احتمال زیاد با آن اشنا هستید) و درمان با هیپنوتیزم که یکی از روش های درمانی قابل احترام با مزایای مختلف است.

در هیپنوتیزم  جلوی صحنه نمایش فردی که این فرآیند را انجام می دهد شروع به انتخاب داوطلب از میان مخاطبان می نماید و بیهوشی را در او  القا می کند. در این شرایط هیپنوتیزم کننده از داوطلب می خواهد کارهای عجیب غریبی که در زمان هوشیاری نمی‌تواند انجام دهد را اجرا نماید.

در درمان به کمک هیپنوتیزم کمتر از گزینه قبل به خودنمایی پرداخته می شود. این روش وضعیت پیشنهادی برجسته تری است و همین جاست که مزایای درمانی آن مشخص می گردد.

 هیپنوتیزم چگونه کار می کند؟

همانطور که می دانید موارد بسیار زیادی به مغز انسان ها مرتبط است. دانشمندان هنوز به طور دقیق نمی دانند در طول فرایند درمانی با هیپنوتیزم چه اتفاقاتی در مغز انسان ها رخ می دهد هر چند به لطف فناوری های پیشرفته ای همچون اسکن های EEG در حال رسیدن به نتایج شگفت انگیز هستند.

اسکن هایی که توسط EEG انجام شده نشان می دهد در طول فرایند هیپنوتیزم، فعالیت های مغزی موج سریع( که مرتبط با تفکر است) کاهش پیدا کرده و فعالیت مغزی موج کُند ( که با آرام سازی بدن مرتبط است) افزایش می یابد. این روش درمانی به گونه ای شبیه مدیتیشن است.

در طول فرایند هیپنوتیزم، درمانگر از شما می خواهد حس یا موقعیتی را تجسم کنید. از آنجایی که شما در وضعیت آرام شده قرار دارید ، اشاره کردن به این احساس و ترسیم تغییراتی که در این شرایط رخ می دهد بسیار اسان تر خواهد بود.

فواید هیپنوتیزم

فواید کلیدی هیپنوتیزم

اگر روش های هیپنوتیزم درمانی به کمک روانشناس خبره و آموزش دیده انجام شود، استفاده از  آن بسته به هدفی که وجود دارد، مزایای متعددی به همراه خواهد داشت. قبل از هر چیزی باید در مورد کارهایی که این روش درمانی نمی تواند انجام دهد صحبت کنیم.

هیپنوتیزم درمانی، خاطرات کودکی سرکوب شده را دوباره نشان نخواهد داد . این روش بعد از یک جلسه تمرین شما را به دونده ماراتن تبدیل نخواهد کرد و نمی تواند کمکی به حل مشکلات طولانی مدت بکند.

جنبه مثبت هیپنوتیزم درمانی این است که شما را وارد وضعیتی می کند که در آن قادر خواهید بود تغییرات مثبتی در زندگی تان ایجاد کنید و به اندازه کافی به آرامش درونی برسید و برای چند دقیقه هم که شده مشکلات خود را فراموش کنید.

به خاطر داشته باشید که هیپنوتیزم درمانی یک روش درمانی واحد نیست بلکه به همراه سایر روش های موجود به کار می رود. خوب حالا که با هیپنوتیزم اشنا شدید می توانیم به سراغ فواید آن برویم و ببینیم استفاده از این روش چه مزایایی برای شما در پی خواهد داشت.

 فواید هیپنوتیزم

 به بهبود خواب کمک می کند

یکی از اصلی ترین کاربردهای هیپنوتیزم در فرایندهای درمانی، کمک به بهبود خواب افراد است. در یکی از مطالعات اخیر، مغز گروهی از زنان جوان سالم بعد از گوش دادن به نوار پیشنهادات هیپنوتیزم و پس از 90 دقیقه چرت مورد بررسی و اسکن قرار گرفت.

زنانی که محققان معتقد بودند به فرایند هیپنوتیزم پاسخ می دهند، 80 درصد از زمان چرت شان را در خواب امواج کند یا خواب عمیق سپری نمودند.

خوب این یک خبر خوب برای افرادی است که با مشکلات مرتبط با خواب دست و پنجه نرم می کنند. این روش درمانی می تواند بسیار جالب باشد زیرا هیپنوتیزم  عوارض جانبی قرص های خواب را ندارد.

چنانچه به دنبال دیگر فواید هیپنوتیزم هستید لطفا مقاله مفصل و کامل مزایای خود هیپنوتیزم را مطالعه کنید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (1 {امتیازها})