تاثیرات ترک سیگار

در این مقاله تاثیرات ترک سیگار را مورد بررسی قرار داده و فواید آن را بیان می کنیم. بیست دقیقه بعد از ترک سیگار فشار خون و ضربان قلب به حد طبیعی می رسد و کاهش می یابد و بعد از چند ساعت میزان کربن منواکسید موجود در خون کم شده و به حد نرمال می رسد. عملکرد سیستم گردش خون بعد از یک تا دو هفته از ترک سیگار، بهبود یافته و حدود 9 هفته بعد، سرفه و تنگی نفس کاهش می باد و عملکرد ریه ها به حالت طبیعی برمی گردد و خطر عفونت ریه کم می شود.

خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عرقی بعد از یک سال از ترک سیگار نسبت به افراد سیگاری در حدود 50 درصد، کاهش می یابد.

همچنین 5 سال بعد از ترک سیگار، ابتلا به سرطان هایی مانند: سرطان دهان، گلو، مری و … بیماری هایی مانند: سکته مغزی و قلبی کاهش می یابد. بعد از 10 سال خطر مرگ و میر ناشی از سرطان نصف می شود و 15 سال بعد از ترک سیگار خطر ابتلا به بیماریهای قلبی، به حد افراد سیگاری می رسد.

تاثیرات مخرب دخانیات و تنباکو

از عوامل مهم ابتلا به سرطان، مصرف دخانیات است. بر اساس تحقیقات انجام شده 30 درصد مرگ و میرها ناشی از سیگار است بنابرین موثرترین راه برای پیشگیری از ابتلا به انواع سرطانها، مصرف نکردن دخانیات می باشد.

با ترک سیگار و عدم مصرف انواع توتون و قلیان، خطر ابتلا به انواع سرطانها کاهش می یابد. دخانیات و تنباکو باعث افزایش خطر ابتلا به سرطانهای مثانه، مری، کلیه، دهان، حنجره، دهانۀ رحم، حلق، بینی ، ریه، لوزالمعده و معده میشود.

استنشاق دود حاصل از سیگار کشیدن شخص دیگر، همانند سیگار کشیدن خود فرد است. این دود عاملی سرطان زاست که باعث ایجاد سرطان ریه در بزرگسالان غیر سیگاری میشود.

همچنین تجربه نشان داده زندگی با افراد سیگاری در برخی موارد احتمال ابتلا به سرطان های پستان، سر و گردن، برخی سرطان های کودکان و … را افزایش می دهد.

تاثیرات ترک سیگار

یکی از ابزارهای فوق العاده در زمینه کمک به ترک سیگار آسان و بازگشت فرآیندهای ارگانیک سالم و طبیعی مربوط به بدن ” فایل پیام های پنهان ترک سیگار “ است این سابلیمینال ارزشمند موجب تغییر گرایش و حالات ذهنی و بدنی به سمت تنفر و دوری از سیگار به کمک ضمیر ناخودآگاه می شود ، این سابلیمینال فوق العاده توسط متخصصین سابلیمیران تهیه و عرضه شده است. هم اکنون می توانید از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

همچنین بخوانید :
گذشت و بخشش در قرآن

ترک سیگار آسان و دفع عوارض آن با فایل مخصوص تاثیر گذاری بر ضمیر ناخودآگاه | می توانید از طریق منو سایت با انواع آلبوم های سابلیمیران آشنا شوید

دوری از سرطان از تاثیرات مهم ترک سیگار است

قرار گرفتن در معرض دود سیگار، قلیان، پیپ و سایر دخانیات باعث افزایش خطر ابتلا به انواع سرطان ها مانند: سرطان خون، سرطان لوزالمعده و … می شود. همچنین در افرادی که سیگار و مشروبات الکی مصرف می کنند خطر ابتلا به سرطان چند برابر بیشتر میشود. بنابرین با ترک سیگار و سایر دخانیات می توان از این تاثیرات مخرب در امان بود.

ترک سیگار در ابتدا برای فرد شاید سخت باشد و باعث ایجاد سردرد و کم خوابی شود اما با گذشت زمان این حالتها تغییر می کند. افراد سیگاری کنار گذاشتن سیگار را کار سختی می دانند اما علت این سختی، وابستگی فرد به سیگار است که برای حل این مشکل می توان از انواع روشهای دارو درمانی، گیاه درمانی و … استفاده کرد. روش هایی مانند استفاده از قرص های شیمیایی، داروهای گیاهی و یا استفاده از آمادگی ذهنی و روحی از روشهایی است که محققین برای ترک سیگار توصیه می کنند.

عامل وابستگی به سیگار ماده ای به نام نیکوتین است که فرد با مصرف آن احساس آرامش و لذت می کند. نیکوتین باعث تمرکز و هشیاری بیشتر در فرد می شود بنابرین فرد با ترک سیگار دچار خلاء نیکوتین  شده و احساس ناخوش آیندی را تجربه می کند.

فرد با ترک سیگار تغییرات زیر را احساس می کند:

 • احساس سبكي در سر
 • مشكلات خواب
 • ولع براي مصرف سيگار
 • احساس تنش و اضطراب
 • دشواري در تمركز
 • احساس غم و افسردگي
 • كاهش ضربان قلب
 • سردرد
 • دردهاي شكمي
 • تحريك پذيري
 • افزايش اشتها
همچنین بخوانید :
تاثیر ترک سیگار بر پوست

مهمترین تاثیرات ترک سیگار

سیگار موجب افزایش فشار خون و سایر بیماری های عروق می شود لذا متخصصین قلب و عروق توصیه می کنند که افراد سیگاری هرچه زودتر سیگار را ترک کنند. ترک ناگهانی سیگار عوارضی برای فرد ندارد و احتمال بازگشت فرد به سیگار را کاهش می دهد.

فرد با ترک سیگار به راحتی نفس می کشد و از ابتلا به بیماریهای خطرناک در امان می ماند رگ های خونی بازتر میشود و گردش خون بهبود می یابد. کربن منواکسید از بدن خارج شده و سطح انرژی فرد بالا می رود و فرد احساس سرزندگی میکند. با افزایش خونرسانی به بافت ها، رنگ پوست تغییر می کند و چهره شاداب تر می شود. اعتماد به نفس فرد بالا می رود و محیط زندگی سالمتر می شود.

اثرات بعد از ترک قلیان

بعد از گذشت مدتی از ترک سیگار، اوضاع گردش خون در بدن بهبود می باد و کم کم همه ی علائم ناشی از ترک سیگار از بین می رود. مشکلاتی مانند تنگی نفس، سرفه، درد سینه تا حدی بهبود یافته و کارایی ریه ها تا 10 درصد زیاد می شود. خطر ابتلا به بیماری های خطرناک مانند انواع سرطان ها، انواع سکته ها (سکته های قلبی و مغزی) کاهش می باد در نتیجه بعد از ترک سیگار خط ابتلا به بیماری ها را ندارید و همانند یک فرد غیر سیگاری، زندگی سالمی را پیش رو خواهید داشت.

[ratings] امتیازتان به این مقاله را با دادن ستاره ثبت کنید. ستاره ها از راست به چپ می باشند و اولین ستاره سمت چپ امتیاز پنج ستاره است
همچنین بخوانید :
داروی ترک سیگار