تمرکز چیست ؟ ( تعریف تمرکز )

تمرکز چیست

برای یادگیری بهتر و عملکرد بالا، داشتن تمرکز و توجه به موضوع هنگام یادگیری، الزامی است. سوالی که در این زمینه بیشتر مطرح است به این موضوع اشاره دارد که اساسا تمرکز چیست؟ و چگونه می توان آن را ایجاد کرد و یا در صورت قصد بهبود تمرکز، چگونه می توان تمرکز را افزایش داد؟ در تعریف تمرکز می توان گفت: تمرکز یعنی، توجه و دقت فکر در هنگام انجام کاری، بطوری که به غیر از آن کار، محرک خاصی روی ذهن و توجه فرد تاثیری نداشته باشد. عامل اصلی از بین برنده تمرکز، اضطراب است. تحقیقات نشان داده بیشتر کسانی که استرس و اضطراب دارند از تمرکز کافی برخوردار نیستند و در انجام کارها بهره وری پایینی دارند.

باید توجه داشت که بدون تمرکز، هیچ وقت یادگیری اتفاق نمی افتد پس در جواب این سوال که تمرکز چیست؟ می توان گفت تمرکز عامل اصلی یادگیری است  و قبل از شروع و هنگام یادگیری، داشتن تمرکز الزامی است.

تعریف تمرکز و مفهوم آن

از جنبه های مختلفی می توان به تعریف تمرکز پرداخت بصورت ساده می توان گفت تمرکز روشی برای پرورش ذهن است که باعث می شود فکر و اندیشه ی فرد عملکرد خوبی داشته باشد و به حالت ذهنی آرام و آسوده تری دست یابد (تمرکز یعنی نداشتن نشخوار ذهنی). در حالت تمرکز فرد، زندگی و سایر موضوعات را بهتر می شناسد و بهتر درک می کند بنابرین با تمرکز می توان حالت های ذهنی مفیدی را کسب کرد.مفهوم تمرکز فراگیر است و شامل حواس پنجگانه انسان می شود و همه ی این حواس نیاز به تمرکز دارند و با انجام ورزش های تقویت تمرکز می توان، تمام حواس پنج گانه را تقویت کرد و به ذهنی با عملکرد بالا دست یافت. در این بخش به نقش تمرکز در مطالعه خواهیم پرداخت.

یکی از ابزارهای فوق العاده در زمینه تمرکز ذهن “سابلیمینال تقویت تمرکز ذهن” است این سابلیمینال ارزشمند با بهره گیری از آخرین روشهای علمی کمک به کنترل ذهن و پرش افکار به کمک ضمیر ناخودآگاه، توسط متخصصین سابلیمیران تهیه و عرضه شده است. هم اکنون می توانید این سابلیمینال فوق العاده را از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

سابلیمینال تمرکز ، فایل تاثیر گذار بر ضمیر ناخودآگاه |

همچنین می توانید از طریق منو سایت با انواع سابلیمینال های تحصیلی وبسایت سابلیمیران آشنا شوید

سابلیمینال درس خواندن برای افزایش علاقه و کشش به درس و سابلیمینال موفقیت در امتحانات هم کمک حال شما خواهد بود.

داشتن تمرکز قبل از مطالعه لازم است

در تعریف تمرکز گفتیم، تمرکز یعنی پرورش ذهن، بنابرین قبل از مطالعه باید ذهن را آماده کرد. هنگامی که برای اولین بار می خواهیم به مطالعه ی موضوعی جدید بپردازیم، لازم است قبل از شروع مطالعه، تمرکز داشته باشیم و موضوع و هدف مطالعه را بدانیم. با آگاهی به معنای تمرکز یاد می گیریم که تمرکز چیست؟ و چگونه می تواند ما را بدون حواس پرتی به هدفمان در مطالعه برساند.

تعریف تمرکز

انگیزه باعث افزایش تمرکز می شود

برای اینکه روی موضوعی خاص تمرکز کنیم لازم است در وهله ی اول به آن موضوع علاقه مند باشیم، تجربه نشان داده افرادی که با انگیزه و علاقه مطالعه می کنند از تمرکز و یادگیری بالایی برخوردارند پس با افزایش علاقه می توان دامنه تمرکز را افزایش داد و به مفهوم تمرکز پی برد.

تمرکز سرعت مطالعه را افزایش می دهد

در هنگام مطالعه دو نکته اهمیت دارد یکی سرعت مطالعه خود فرد است و دیگری سرعت ذهن است، و برای داشتن تمرکز در مطالعه باید این دو مورد را باهم هماهنگ کرد.سرعت ذهن بسیار بالاست و توانایی زیادی در این زمینه دارد بنابرین مدام باید از آن کار کشید زمانی که از مغز کار کمی خواسته میشود حواس فرد را به محرک های دیگری پرت می کند و تمرکز از بین می رود. بنابرین مکث های زیاد در درس خواندن ، کلمه  خوانی به جای عبارت خوانی و … باعث ایجاد حواس پرتی و از بین رفتن تمرکز می شود.

افزایش زمان تمرکز

بطور متوسط دامنه ی تمرکز در یک انسان سالم بر روی موضوعی خاص بین 45 تا 50 دقیقه می تواند باشد بنابرین برای بهره وری بالا و داشتن تمرکز، بهتر است هنگام فراگیری مطلبی جدید، در فواصل معینی به ذهن استراحت بدهیم. بعد از یک کار مداوم 50 دقیقه ای ، استراحت 15 دقیقه ای می تواند باعث تقویت تمرکز، و افزایش بهره وری فرد شود.

خستگی ذهن را از تمرکز باز می دارد

خستگی همراه با خواب آلودگی است و فرد در این حالت تسلط و کنترل کافی بر ذهن خود ندارد لذا یادگیری و تمرکز در چنین شرایطی نتیجه ی مطلوبی در پی نخواهد داشت . عواملی مانند خستگی، خواب آلودگی، گرسنگی یا تشنگی، دامنه ی تمرکز را  کاهش می دهد و باعث ایجاد حواث پرتی می شود. زمانی که تمام سیستم بدن در حالت آرامش است، تمرکز در بهترین حالت ممکن قرار دارد.بنابرین برای افزایش تمرکز استراحت کافی لازم است.

علاوه بر نکاتی که برای تمرکز در مطالعه، ذکر شد رعایت مواردی مانند: مهار افکار مزاحم با نوشتن، سازگاری با شرایط و خودباوری می تواند برای تمرکز موثر باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *