تعریف شادی چیست

تعریف شادی

انسان همیشه در پی یافتن شادی بوده است یعنی همواره سعی کرده است تا به برداشت و حس خوبی از زندگی برسد. اما تعریف شادی چیست و چگونه ایجاد می شود؟ با گذشت عمر انسان دستیابی به این احساس نیز بیشتر می شود. امروزه مشخص نیست که انسان های زمان گذشته شادتر بودند یا انسان های امروزی. به هرحال عده ای هموراه نالان و نگران هستند و فکر می کنند دیگران نسبت به او شادترند.

تعریف شادی چیست و منبع احساس خوب کجاست؟

شادی را می توان برداشت و حس خوب از زندگی تعریف کرد اما این حس خوب از کجا نشات میگیرد و چه چیزی آن را بوجود می آورد؟ برخی افراد پول را شادی آفرین می دانند، برخی موفقیت را در رسیدن به شادی موثر می دانند برخی بر این باورند که شادی به خود فرد بستگی دارد و نحوه ی تفکر و نگرش او به زندگی در این مورد موثر است.

یکی از ابزارهای فوق العاده در زمینه افزایش شادی و نشاط درونی و پایدار ” فایل سابلیمینال شادی و خوشحالی “ است این سابلیمینال ارزشمند موجب تغییر حالات ذهنی و رفتاری برای تقویت شادابی و نشاط درونی شده و ذهن را برای شادی و لذت بیشتر از زندگی به کمک ضمیر ناخودآگاه برنامه ریزی می کند ، این سابلیمینال فوق العاده توسط متخصصین سابلیمیران تهیه و عرضه شده است. هم اکنون می توانید از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

سابلیمینال شادی و خوشحالی پایدار با فایل تاثیر گذار بر ضمیر ناخودآگاه |

همچنین می توانید از طریق منو سایت با انواع آلبوم های سابلیمینال وبسایت سابلیمیران آشنا شوید

برخی دولت نامطلوب را عامل ضد شادی می دانند. بصورت خلاصه می توان گفت، افرد معتقدند که:

  • لذت منجر به شادی می شود.
  • شادی هدیه ی الهی است.
  • شادی از ریاضت و عبادت است
  • شادی از محبت و دوستی است
  • شادی در سلامتی است
  • شادی در ثروت است
  • شادی در خوش گذرانی است و …

با بررسی مطالب فوق متوجه می شویم که هر کدام از آنها به چیزی متفاوت اشاره می کنند اما در نتیجه نوعی شادی و خوشحالی را برای فرد بوجود می آورند.

فواید شادی در زندگی

تحقیقات انجام گرفته در زمینه شادی ثابت کرده اند که یکی از عوامل مهم افسردگی در جوامع امروزی شاد نبودن افراد است. بر اساس این تحقیقات شناخت های نادرست مانعی برای شادی در جامعه است و باعث می شود شادی در جامعه به طور گسترده نهادینه نشود در نتیجه برای شاد بودن و گسترش شادی در جامعه لازم است افراد دیدگاه نظری مناسبی در این خصوص داشته باشند.

بدون شک برداشت و احساس خوب فرد از زندگی باعث ایجاد شادی می شود اما این احساس بیشتر از عوامل بیرونی مانند وضعیت جامعه و فرهنگ نشات می گیرد و به عوامل درونی زیاد وابسته نیست در نتیجه در این زمینه می توان دیدگاه فرد محور و دیدگاه جامعه محور را نام برد.

دیدگاه فرد محور مربوط به عوامل درونی یعنی جنبه های روانشاختی، زیست شناختی و اخلاقی است و دیدگاه جامعه محور مربوط به عوامل بیرونی یعنی وضع جامعه و فرهنگ و … است.

در بیان فواید شادی می توان گفت بشر برای دستیابی به لذت و کاهش رنج همواره سعی کرده است رنج و غم را از بین ببرد و شادی و لذت را تجربه کند چون تجربه شادی باعث اندیشه شاد می شود.

اولین آرا اندیشمندان فلسفی در مورد شادی و کاهش رنج بوده است و در این خصوص نظریه های زیادی را برای زندگی و جامعه شاد ارائه داده اند و هر کدام از این نظریه ها متناسب با جوامع و شرایط و زمان خاص خود بوجود آمده اند.

امروزه مطالعات شادی بیشتر در قلمرو علم روانشناسی قرار دارد و اکنون شادی از موضوعات بسیار جذابی است که علاوه بر مردم، محققان زیادی نیز آن را بررسی می کنند.

مطالعات علوم اجتماعی نیز در زمینه جامعه شناسی به شکل گیری موضوع شادی و مطالعات آن در این حوزه، بسیار کمک کرده است.

شادی چیست

دامنه شادی تا کجاست ؟

شادی این نیست که همواره احساس خوبی داشته باشیم. در مواقعی که افراد داروهای روان گردان یا مواد مخدر مصرف می کنند احساس خوبی دارند و خوشحال اند اما تحقیقات ثابت کرده اند افرادی که به این شیوه باعث ایجاد شادی کاذب در خود می شوند سلامت روانی خوبی ندارند و در اثر ایجاد احساسات کاذب توسط مواد روانگردان، به همان اندازه احساس و روان خود را تخریب می کنند.

همچنین پژوهشگران می گویند اگر برای شادی بیشتر و تجربه دائمی حس خوب، بیش از حد تمرکز کنید، توانایی خود را در رسیدن به حس خوب از دست خواهید داد و بعد از این دیگر هیچ مقدار احساس خوب شما را قانع و راضی نخواهد کرد و باید توجه دشته باشید که شادی همیشگی به لحاظ محدویت فیزیکی با گذشت زمان، امکان پذیر نیست.

شادی همیشه ثروت زیاد و یا بدست آوردن آن چیزی که می خواهیم نیست. فقر مانع از این نیست که شما شاد نشوید گاهی اوقات شادی را نمی توان با پول خرید اما قدرت پول را نمی توان کتمان کرد چون باعث ایجاد خوشحالی های مقطعی می شود و  پایدای نسبی آن بستگی به این دارد که همواره مقدار آن در حال افزایش باشد.

هرکسی دنبال شادی باشد بلاخره روزی به آن خواهد رسید اما شادی مقصد نهایی نیست چون همه ی شادی ها موقتی هستند و در گذر زمان از بین می روند بنابرین در همه حال باید شکرگزار باشید مهم این است که احساس درون شما شاد باشد و بتوانید در مواجه با مشکلات متعدد زندگی مناسبترین واکنش را نشان دهید اگر شادی در احساس و ذات شما باشد در هیچ شرایطی از بین نخواهد رفت و این همان احساس خوب است. احساس خوب و مثبت همواره انرژی بخش و شادی آفرین است و منبع آن درونی است یعنی به هیچ چیزی وابسته نیست و تحت هیچ شرایطی از بین نمی رود مگر اینکه فرد احساس مثبت درونی اش را خود از بین ببرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *