استرس و اضطراب چیست

استرس و اضطراب چیست

استرس و اضطراب از اختلالات پزشکی هستند که با احساس شدید ترس و نگرانی همراه است. این احساسات در شرایط خاصی بوجود می آید و با علائم فیزیکی مانند: تپش قلب، سرگیجه، تهوع و لرزش و … خود را نشان می دهد.

اختلالات اضطرابی انواع مختلفی دارند و در همه ی آنها احساس ترس بیش از حد وجود دارد. در صورتی که فرد تصویر ذهنی درستی از خود نداشته باشد نگرشی مبنی بر نالایقی در او بوجود می آید و باعث شخصیتی می شود که بصورت ناخودآگاه شادی ها را پس می زند و او را موقعیت های مختلف دور می کند و این عوامل باعث ایجاد اضطراب، ترس و افسردگی در فرد خواهد می شود.

یکی از ابزارهای فوق العاده در زمینه درمان استرس به شکلی طبیعی و درونی استفاده از ابزار تلقین آن ، یا ” فایل سابلیمینال درمان استرس  “ است. این سابلیمینال ارزشمند موجب تغییر حالات ذهنی و رفتاری برای رفع حالات ، رفتارها و افکار ناشی از استرس به کمک ضمیر ناخودآگاه می شود ، این سابلیمینال فوق العاده توسط متخصصین سابلیمیران تهیه و عرضه شده است و هم اکنون می توانید از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

درمان استرس با فایل مخصوص تاثیر گذاری بر ضمیر ناخودآگاه | همچنین می توانید از طریق منو سایت با انواع آلبوم های سابلیمینال و بیوکنزی سابلیمیران آشنا شوید

استرس و اضطراب چیست و چه عاملی آن را ایجاد می کند؟

اضطراب عاملی است که منجر به پریشانی فکر و ذهن می شود و علائمی مانند تپش قلب و رنگ پریدگی در فرد ایجاد می کند. در استرس و اضطراب، ترس فرد طبیعی نیست و عامل ایجاد ترس در خیلی از موارد ترس آور و خطرناک نیست اما ذهن به طور خود کار و ناخود آگاه دچار احساس خطر می شود.

همچنین بخوانید :
تقویت حافظه با گیاهان دارویی

هر گاه این تنش های روانی و استرس های عصبی از روال عادی خارج  شوند فرد دچار اضطراب می شود. از عوامل بروز اضطراب می توان:  عوامل وراثتی، تجربه های تلخ سالهای گذشته و محیط ناآرام و عصبی را نام برد.

استرس تفکر را مختل و تمرکز حواس را از بین می برد، اراده را از فرد سلب کرده، و قدرت تصمیم گیری را از او می گیرد و باعث می شود که فرد نسبت به خود بدبین شود.
افرادی که نمی توانند خود را کنترل کنند به شدت عصبانی شده و تسلیم ناتوانایی خود می شوند یا نمی توانند در مقابل مشکلات مقاومت کنند زودتر آرامش خود را از دست می دهند و با ایجاد استرس و اضطراب شدید علاوه بر مشکلات روحی به مشکلات جسمی مانند ضعف جسمانی، احساس خستگی، درد قفسه سینه، درد شکم و … دچار می شوند.

استرس همراه با ترس است. اما ترس چیست ؟ ترس را می توان نگرانی و تشویش ذهنی تعریف کرد که بر روی سیستم حیاتی بدن تاثیر منفی می گذارد. ترس های بلندمدت و مداوم استعداد و توانایی های فرد را از بین می برد و قوه ابتکار و خلاقیت فرد را نابود می کند بنابرین ترس را می توان نیرویی مهلک و دشمنی بزرگ برای پیشرفت فردی تلقی کرد.

تعریف انواع اختلات استرس و اضطراب

انواع استرس و ترس ها عبارت اند از:

  1. اختلال اضطراب فراگیر
  2. ترس اجتماعی یا ترس از مردم
  3. فوبیای ساده یا ترس ساده
  4. اختلال وحشت
  5. اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی
  6. اختلال وسواس فکری و عملی
  7. اختلال پانیک (ترس)
  8. اختلال اضطرابی منتشر
  9. اختلال استرس بعد از ضربه
همچنین بخوانید :
علائم استرس و اضطراب شدید

در اختلالاضطراب فراگیر فرد در تمام مدت روز در حال اضطراب است و این اختلال بیشتر در فاصله سن 20 تا 40 سالگی رخ می دهد و میزان شیوع آن در بین مردان و زنان برابر است

اختلال ترس اجتماعی یا ترس از مردم که فرد از دیگران می ترسد و ترس او از این است که ممکن است مردم به او آسیب برسانند.

در اختلال فوبیای ساده یا ترس ساده فرد از عوامل عادی و ساده مانند آسانسور، ارتفاع، هواپیما، حیوانات و … می ترسد.

اختلال وحشت، برای زمانی کوتاه اما با شدت بیشتری همراه است که علائمی مانند افزایش ضربان قلب، تنگی نفس، سرگیجه و … دارد.

استرس و اضطراب چیست ؟ انواع اضطراب کدامند؟ و چگونه می توان اضطراب را درمان کرد؟

اختلال اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی بیماری اضطرابی متفاوتی است و فرد در این اختلال خیال می کنند صدا هایی را از بیرون می شنوند که اصلا وجود خارجی ندارند.

وسواس فکری و عملی اختلالی است که همراه با تکرار می باشد و رایج ترین آنها وسواس به
آلودگی و شک و تردید است.

اختلال پانیک از ترس های غیرقابل پیش بینی است که شدت زیادی دارند و بصورت مکرر اتفاق می افتند.

اختلال اضطرابی منتشر، همراه با علائمی مانند: خستگی زودرس، تنبلی ، اختلال خواب و … است. در این اختلال علائم فوق توام با نگرانی هستند.

در اختلال استرس بعد از ضربه فرد که سابقه حادثه ای شدید دارد با تجدید خاطره، خواب و … احساس ترس شدید دوباره در او تکرار شده و منجر به استرس می شود.

مهمترین روش های درمان استرس و اضطراب

درمان اضطراب روش های مختلفی دارد اما ساده ترین و مهمترین روش را می توان تمرکز و تلقین دانست. بطور کلی برنامه هایی که منجر به تمرکز حواس، افزایش حافظه، تمرکز دقت می شوند برای درمان اضطراب و استرس مناسب هستند.

همچنین بخوانید :
با شوهر رفیق باز چکار کنیم

روش بعدی برای درمان اضطراب، تلاش برای رسیدن به اهداف و آرزوها است که در رفع اضطراب فرد می تواند بسیار موثر باشد. البته باید اهداف و آرزوها معقول انتخاب شوند چون اهداف و آرزوهای غیرواقع بینانه خود می تواند عامل ایجاد اضطراب باشد.

همچنین باید ترس های خود را از بین ببرید و روحیه ای خوب برای خودتان بسازید روحیه خوب به شما در درمان بیماری ها و رفع افکار منفی بسیار کمک می کند و باعث سعادت، سلامت و موفقیت شما می شود.

[ratings] امتیازتان به این مقاله را با دادن ستاره ثبت کنید. ستاره ها از راست به چپ می باشند و اولین ستاره سمت چپ امتیاز پنج ستاره است
پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *