درمان وابستگی

درمان وابستگی

از آنجایی که از خصوصیات شخصیت افراد وابسته، وجود اضطراب زیاد است، باید ابتدا ریشه آن را پیدا و سپس رفع کرد. با افزایش خودآگاهی همزمان باید از وابستگی خود کم کرد برای این منظور باید تواناییها و استعدادهای خود را بشناسیم و سعی کنیم انها را به کار بگیریم و با تکیه بر افکار و ظرفیتهای خود برای درمان وابستگی تلاش کنیم.

وابستگی عاطفی چیست؟

از مهمترین علل وابستگی میتوان شکستهای افراد را نام برد.‎ بدون شک در زندگی تا به حال در زندگی مشاهده کرده اید که خودتان را بیش از حد به چیزی، شخصی یا جایی وابسته دیده اید و یا احساس کرده اید به شخص یا چیزی آن قدر وابسته هستید که ترک کردن آن برای تان آسان نیست یا حتی فکر گذاشتنش برای شما وحشت و هراس ایجاد میکند. در اینجا منظور از وابستگی، وابستگی افراطی و بیمارمانندی است که تعادل احساسی ما را در زندگی از بین میبرد و باعث نابودی اعتماد به نفس در فرد میشود. در این نوشته به انواع وابستگی، عوارض و راهکارهای درمان وابستگی ناسالم خواهیم پرداخت.

یکی از ابزارهای فوق العاده در زمینه رهایی از عشق های گذشته و وابستگی در ابعاد عاطفی و ذهنی ” فایل سابلیمینال رهایی از وابستگی “ است این سابلیمینال ارزشمند موجب تغییر گرایش و حالات ذهنی و روانی برای رهایی از خاطرات گذشته و پذیرا شدن نسبت به روابط جدید به کمک ضمیر ناخودآگاه می شود ، این سابلیمینال فوق العاده توسط متخصصین سابلیمیران تهیه و عرضه شده است. هم اکنون می توانید از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

همچنین بخوانید :
خصوصیات مرد جذاب

رهایی از وابستگی و خاطرات منفی با فایل مخصوص تاثیر گذاری بر ضمیر ناخودآگاه | می توانید از طریق منو سایت با انواع آلبوم های سابلیمیران آشنا شوید

علت وابسته شدن افراد چیست؟

شکستهای ما یکی از مهمترین دلایل وابستگی است. همه ما در ضمیر ناخودآگاه  خود از این که به تنهایی، کافی و کامل نیستیم در عذابیم. بعضی اوقات فرد در زمان کودکی به این نتیجه میرسد که به تنهایی توانایی انجام کاری را ندارد و همیشه به دیگران نیازمند است. چنین فردی در زمان بزرگسالی هم به این باور میرسد که برای بقا و ادامه زندگی به دیگران وابسته است و همیشه به کمک دیگران احتیاج دارد. این باور معمولا در نتیجه حمایتهای بیش از حد والدین در دوران کودکی ایجاد میشود و منشا شکل گیری شخصیت وابسته محسوب میشود.

انواع وابستگی از نظر سالم و ناسالم بودن

وابستگی سالم

در وابستگی سالم، فرد در هنگام نیاز، مستقیما کمک درخواست میکند. در ارتباط با دیگران احساس امنیت، اعتماد و علاقه به اندازه کافی وجود دارد. روابط سالم و در حالت معتدل بوده و هر یک از طرفین در رابطه برای دیگری ارزش و اهمیت زیادی قایل است. طرفین در عین حال که به نیازهای خود پاسخ میدهند، حس محبت و همدلی را نیز از طرف مقابل خود دریغ نمی­کنند و خویشتن حقیقی خود را هرگز فراموش نمی­کنند.

 وابستگی ناسالم

در وابستگی ناسالم فرد تلاش میکند طرف مقابل را تحت کنترل و نفوذ خود قرار دهد و به علت ترس از طرد شدن همانند یک قربانی هر نوع تحقیری را تحمل کند.

همچنین بخوانید :
نکاتی برای جذاب بودن دختر

علایم بیماری وابستگی چیست؟

برای افراد وابسته تنهایی، غیرقابل تحمل است. اغلب این افراد در زندگی مسئولیتهای اصلی را به دیگران واگذار میکنند. این افراد به تصمیمها و اعمال خود اعتماد ندارند و نیاز دارند همیشه از سوی دیگران تایید شوند. فرد وابسته برای حفظ کردن افراد در کنار خود از هیچ کاری دریغ نمیکنند و حتی به اعمالی تحقیرآمیز و ناخوشایند دست میزنند.

افراد وابسته بعد از جدایی از کسی که آنها را حمایت کرده و یا تکیه­ گاه آنها بوده است یا دچار افسردگی میشوند یا خود را وارد رابطه دیگری میکنند در چنین شرایطی احتمال اشتباه بسیار بالاست. فرد وابسته هنگام حرف و بحث با دیگران حتی اگر با نظر طرف مقابل مخالف باشد آن را تایید میکند تا مبادا با ابراز مخالفت باعث ناراحتی و از دست دادن طرف مقابل شود.

درمان وابستگی

راهکار های درمان وابستگی مخرب

پیدا کردن علت وابستگی

ترسها و نگرانیهای خود را روی کاغذ بیاورید. این کار باعث میشود تا چیزهایی که باعث ناراحتی شما میشوند، فشار کمتری روی شما بیاورند. و با این کار ذهنتان را رها میکنید.

شناخت وابستگی تاسالم

شناختن وابستگی وجود خود، قدم بزرگی است با استفاه از این شناخت ترس هایتان را پشت سر میگذارید و با همین شناخت دنیای شخصی خود را می سازید.

اختصاص اوقات تنهایی به خودتان

اگر تنها هستید، لحظاتی که در تنهایی با خودتان میگذرانید، میتوانند لحظات ناب و شادی بخشی باشند.

بالا بردن عزت نفس

روی نکات مثبت و موفقیتهایتان تمرکز کنید تا عزت نفس خود را بالا ببرید و به تدریج از وابستگی رهایی پیدا کنید.

همچنین بخوانید :
کودکانی که نباید تنها بمانند

عدم وحشت از نبودن دیگران

برای آن که به طرز چشمگیری ترس و وحشت خود را از نبودن دیگران کاهش دهید، چشم هایتان را ببندید و نفس های عمیقی بکشید. تنفس عمیق و طولانی باعث میشود فعالیت ذهنی کاهش یابد و بدن آرام شود.

دوری از احساس گناه

احساس گناه به صورت مداوم از شما یک گناهکار میسازد و بدون آنکه بتوانید این احساس را به یک خطای مشخص ربط دهید، دچار احساس مبهم گناه میشوید.

سعی نکنید نظر همه را جلب کنید

شما نمیتوانید مورد پسند همه مردم قرار بگیرید و همه را از خود راضی نگه دارید و این امری طبیعی است، پس حق دارید که تصمیم گیری کنید و آنچه را که میخواهید به روشنی بیان کنید.

الگو برداری از افراد موفق

هنگامی که افرادی را مشاهده می کنید که علی رغم وابستگی های شدید خود توانسته اند بر مشکل خود غلبه کنند و زندگی شادی داشته باشند، شما نیز می توانید از آن ها الگوبرداری کنید و راهی را که آن ها رفته اند یاد بگیرید.

اهمیت نیازهای خود را بشناسید

نیازهای خود را بسیار مهم و غیرقابل اجتناب بدانید. وابستگی در بیشتر مواقع در نتیجه نادیده انگاشتن و اجتناب از خود در مورد نیازهای مهم بوجود می آید.

[ratings] امتیازتان به این مقاله را با دادن ستاره ثبت کنید. ستاره ها از راست به چپ می باشند و اولین ستاره سمت چپ امتیاز پنج ستاره است
پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید :
خوراکی تقویت حافظه