کنترل خشم چیست

کنترل خشم چیست

خشم یکی از واکنش های شخصی در برابر وقایع و موانع زندگی است که در موقعیت های مختلف می تواند از فرد بروز کند. از آن جایی که خشم یکی از بزرگترین موانع رسیدن به موفقیت است باید به نحوی کنترل شود. در این نوشته در مورد اینکه کنترل خشم چیست ؟ و چگونه می توان آن را برطرف کرد مطالبی را بیان خواهیم کرد.

در خصوص کنترل خشم روش های مختلفی بیان شده است مثلا به هنگام خشم پیشنهاد می شود موارد زیر را انجام دهید:

  • کار خود را ترک کنید و از محل دور شوید تا احساس خشم فروکش کند.
  • همچنین برای دور ماندن از عواقب خشم در خانواده از قبل با همسر و … حرف بزنید که در موقع خشمگین شدن هر کدام محل را ترک کنید تا عصبانیت و خشم خودتان را از بین ببرید.

یکی از ابزارهای فوق العاده در زمینه کنترل خشم ” فایل سابلیمینال کنترل خشم و عصبانیت “ است این سابلیمینال ارزشمند موجب تغییر حالات ذهنی و رفتاری برای کنترل و مدیریت برخورد با احساس خشم و عصبانیت به کمک ضمیر ناخودآگاه می شود ، این سابلیمینال فوق العاده توسط متخصصین سابلیمیران تهیه و عرضه شده است. هم اکنون می توانید از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

کنترل خشم و عصبانیت با فایل مخصوص تاثیر گذاری بر ضمیر ناخودآگاه | همچنین می توانید از طریق منو سایت با انواع آلبوم های سابلیمیران آشنا شوید

  • بعد از رفع خشم می توانید دوباره موضوع را پیگیری کنید اما این بار با احساسی خوب و بدون خشم.
  • برای کنترل خشم می توانید به هنگام بروز خشم و هیجان به اتاق خلوتی بروید و با چند نفس عمیق و تمرکز ذهن خودتان را آرام کنید در این مواقع باید به مواردی فکر کنید که حال شما را خوب کند و حس آرامش و امنیت را برای شما ایجاد کند.

هنگام خشم و عصبانیت درباره موضوعی، به این فکر بکنید که آیا این موضوع واقعاً ارزش این همه خشم و عصبانی شدن را دارد.

بخاطر  داشته باشید که احساس خشم و عصبانیت گاهی اوقات خوب است اما باید بطور سازنده مدیریت شود اگر خشم ویرانگر و مخرب باشد بدون شک برای فرد و اطرافیان مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

مهمترین روش های کنترل خشم چیست ؟

اتفاقات ناخوشایند در زندگی می تواند باعث خشم فرد شود. عصبانبت هم می تواند سازنده و هم می تواند مخرب باشد یعنی هم می تواند فرد را در رسیدن به اهداف و خواسته ها یاری کند و هم می تواند مانع پیشرفت و دستیابی به اهداف شود.

برای اینکه بدانیم کنترل خشم چیست باید بدانیم که خشم احساسی درونی است که در برابر خطر یا تهدید و در شرایط بحران، فرد برای دفاع از خود نشان می دهد این واکنش هیجانی همواره در بشر بوده و برای بقا و پایداری انسان ضروری است. این احساس پدیده ای کاملا طبیعی است و در صورتی که کنترل شده باشد می تواند به عنوان اهرمی برای رسیدن به اهداف و خواسته ها از آن استفاده کرد.

از دلایل خشم می توان به عدم دستیابی فرد به خواسته و اهداف را نام برد که باعث بروز خشم در فرد می شود همچنین مواردی مانند خستگی، برخوردهای تحقیرآمیز دیگران، سختی کار و … نیز می تواند موجب خشم شود.

در صورتی که خشم به درستی کنترل نشود می تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد به هنگام خشم فیزیولوژیک بدن کلا به هم می خورد و واکنش هایی در بدن ایجاد می شود که برای سلامتی بسیار مضر است.

خشم ابزار دفاعی است و احساس بر حق بودن را به فرد می دهد و معمولا افراد هنگامی خشمگین می‌شوند که نمی‌توانند به خواسته‌هایی که دارند برسند.

اگر فردی فکر کند حق اش پایمال شده است و با او غیر منصفانه رفتار کرده اند، عصبانی می شود. همچنین اگر کسی مانع رسیدن ما به اهداف شود و یا در برنامه ریزی ما دخالت کند بدون شک عصبانی می شویم.

برخی مواقع موقعیت ها و اشیا نیز می توانند منجر به عصبانیت ما شوند. گاهی منشا خشم درونی است و تفسیر اشتباه ما از اوضاع باعث ایجاد خشم می شود در حالی که خشم در این مواقع زاییده ی افکار ماست و هیچ رویداد خشمگین کننده ای رخ نداده است.

برخی افراد از این واکنش دفاعی سوء استفاده می کنند و از آن در راه رسیده به خواسته هایشان استفاده می کنند و سعی می کنند با تظاهر به خشم و عصبانیت به اهداف خود برسند.

در این مقاله که عنوانش کنترل خشم چیست می باشد خوب است راه های کنترل خشم را هم بررسی کنیم

کنترل خشم چیست ؟ و چگونه می عصبانیت و خشم را کنترل کرد؟

راه های کنترل خشم چیست :: برای کنترل خشم هنگام عصبانیت نفس عمیق بکشید

از دلایلی که باعث ایجاد خشم در افراد می شود به هم خوردن ریتم تنفسی به هنگام عصبانیت است بنابرین به هنگام خشم نفس عمیق بکشید تا خشم شما فروکش کند

هنگام خشم بنویسید

برای کنترل خشم می توانید به هنگام عصبانی شدن بنویسید. نوشتن باعث ایجاد آرامش در شما خواهد شد برای این منظور می توانید کلماتی را که به هنگام عصبانیت به کار می برید روی کاغذ بنوسید و سعی کنید بعد از این دیگر آنها را به کار نبرید.

هنگام بحث با دیگران به خودتان مسلط باشید

به هنگام بحث با دیگران جدال نکنید، به خودتان مسلط باشید و سعی کنید موضوع را بدون خشونت و عصبانیت ختم به خیر کنید و به خودتان فرصت دهید تا موضوع را در زمان دیگری پیگیری کنید.

برای کنترل خشم آب بنوشید

نوشیدن آب باعث رسیدن اکسیژن بیشتر به مغز می شود بنابرین به هنگام خشم برای رفع عصبانیت آب بنوشید.

موقع خشم راه بروید

به افراد توصیه می شود هنگام خشم راه بروند و محل را ترک کنند. پیاده روی در مواقع عصبانیت باعث رفع عصبانیت خواهد شد پس بهتر است به هنگام خشم راه بروید.

هنگام بحث آرام حرف بزنید

هنگام حرف زدن آرام باشید و سرعت گفتار خود را کنترل کنید. فریاد نزنید به مخاطب خود هم اجازه حرف زدن بدهید شاید اصلا نیازی به عصبانی شدن نباشد.

مثبت اندیش باشید

از روش های کنترل خشم و عصبانیت، داشتن افکار مثبت است. اگر شما مثبت فکر کنید و به وقایع از جنبه مثبت بنگرید هیچ موضوعی باعث خشم شما نخواهد شد و با پیدا کردن راه حل مناسب، مسائل را با آرامش حل خواهید کرد.

هنگام عصبانیت به سلامتی خود فکر کنید

خشم و عصبانیت، سطح ترشح هورمون استرس و خشم را در بدن افزایش می دهد که با گذشت زمان باعث بیماری فشار خون در فرد می شود. خشم و عصبانیت بلند مدت برای قلب نیز مضر است و سلامتی آن را با خطر مواجه می کند. بنابرین به هنگام خشم به اثرات منفی آن نیز فکر کنید.

1 پاسخ
  1. محسن گفته:

    سلام ضمن عرض خسته نباشید به شما عزیزان میخاستم بدونم آیا با مصرف نوعی داروی خاص میشه مقداری از حساسیت روزانه کم وب نوعی بیخیالی طی کنی تا کمتر خشمگین وعصبانی بشی وکمتر ب اطرافیان مخصوصا ب خانواده خسارت بزنی

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (1 {امتیازها})