قوانین ضمیر ناخودآگاه

برای مشاهده ی قسمت دوم در یوتیوب با قند شکن روشن   اینجا ، کلیک کنید.
برای مشاهده ی قسمت سوم ویدئو (قوانین طلایی) با قند شکن روشن اینجا ، کلیک کنید.

با ما همراه باشید تا قوانین ضمیر ناخودآگاه را در 14 گام مرور کنیم.

1-  ضمیر ناخودآگاه شما تلاش می‌کند تا آنچه در ذهن دارید رنگ واقعیت به خود بگیرد

مغز و سیستم عصبی شما به تصاویری که در ناخودآگاه‌تان نگهداری می شوند واکنش نشان می‌دهند. ضمیر ناخودآگاه نقشه‌ای ترسیم می‌کند که ذهن شما را به سمت خود هدایت خواهد کرد.

2- در قوانین ضمیر ناخودآگاه کلمات قلمرو خاص خود را دارند

در ضمیر ناخودآگاه شما تصاویر و احساسات با گیرنده‌های حسی ثبت می‌شود و ضمیر ناخودآگاه با سبک خاص خود این موارد را پردازش می‌کند. به طور مثال برداشت ذهن شما از کلمه اتومبیل به ضمیر ناخودآگاه شما بازمی‌گردد که تصویری از شما در حین رانندگی درون ماشین نمایان می‌کند.

 قوانین ضمیر ناخودآگاه ::  3- در قوانین ضمیر ناخودآگاه کلمات بدون تصویر معنایی ندارد

در قوانین ضمیر ناخودآگاه باید کلمات را با احساسات و تصاویر معنا کرد به همین دلیل است که اگر بخواهید از تخیل خود برای برای تصویرسازی استفاده کنید باید به سراغ ذهن ناخودآگاه خود بروید. کلمات و واژه‌ها همیشه مقصود شما را به درستی منتقل نمی‌کند اما تصویرسازی ذهنی می‌تواند دقیق‌ترو عمیق‌تر مفاهیم و احساسات را منتقل کند و احتمال برداشت اشتباه را به حداقل برساند.

4- در قوانین ضمیر ناخودآگاه هدف، رسیدن به دلیل و منطق نیست

ضمیر ناخودآگاه به دنبال پیدا کرد مسیرهای منطقی برای بیان احساسات و تجربیات نیست. به طور مثال ممکن است در هنگام تماشای فیلم ترسناک ضمیر ناخودآگاه شما حس ترس از تاریکی را در شما بیدارکند و یا صداهای عجیب و غریب در مغز شما تداعی شود بدون آنکه منطق و دلیلی برای آن وجود داشته باشد. ذهن منطقی شما می‌داند که در واقعیت خطری وجود ندارد اما این آگاهی برای جلوگیری از حس ترس کافی نخواهد بود.

قوانین ضمیر ناخودآگاه در 14 گام

 قوانین ضمیر ناخودآگاه ::  5- قوانین ضمیر ناخودآگاه با عبارات منفی بیگانه است

از آنجایی که قوانین ضمیر ناخودآگاه در تصاویر تداعی می‌شود و نه در کلمات بنابراین نمی‌توان عبارات منفی را در این قوانین به تصویر کشاند. به طور مثال نمی‌توان جمله ” من سیگار نمیکشم” را در ضمیر ناخودآگاه بازنمایی کرد و دقیقا این جمله با تصویرسازی سیگار کشیدن بروز می‌کند و جمله منفی را به صورت معکوس در ذهن تداعی می‌کند.

6- قوانین ضمیر ناخودآگاه با گذر زمان بیگانه است

ضمیر ناخودآگاه تنها زمان حال را می‌شناسد. این همان مکانیزمی است که باعث شادی و سلامتی شما در زمان حال می‌شود. تمام اهداف نهایی شما در قوانین ضمیر ناخودآگاه تا زمانیکه قریب الوقوع نباشند نادیده گرفته می‌شوند. این چرخه تعویق در ضمیر ناخودآگاه شما وجود دارد. وقتی ذهن آگاه از نزدیک شدن زمان وقوع یک فرآیند اطلاع حاصل می‌کند و موجی از نگرانی درون وجود شما راه می‌اندازد، این ضمیر ناخودآگاه شماست که تلاش می‌کند تا از میزان فشار و ناراحتی در ذهن بکاهد.

7- ضمیر ناخودآگاه هر آنچه برای شما اتفاق می‌افتد را دریافت می‌کند

پردازش اتوماتیک وقایع در ضمیر ناخودآگاه شما انجام می‌شود و هیچ تفکیکی برای مسائل قائل نیست. فیلتری برای ثبت وقایع وجود ندارد بنابراین در قوانین ضمیر ناخودآگاه هر اتفاق مثبت و منفی که برای شما رخ دهد باعث شکل‌گیری ذهنت شما می‌شود.

 قوانین ضمیر ناخودآگاه ::  8- ضمیر ناخودآگاه تمایزی بین تصورات واقعی و خیالی قائل نیست

ضمیر ناخودآگاه به تمامی تخیلات شما به چشم واقعیت نگاه می‌کند. مثال آن نیز بسیار ساده است. شما رویا می‌بینید. در این رویا هیچ چیز واقعی وجود ندارد. شما در حال خیال‌پردازی هستید اما در واقعیت ضربان قلب تان بالا می‌رود و عرق می‌کنید. این نشان می‌دهد که ضمیر ناخودآگاه شما در حال پذیرش تخیل به جای واقعیت است.

9- قوانین ضمیر ناخودآگاه با بها دادن به تصورات ممکن است منطق را زیر پا بگذارد

ضمیر ناخودآگاه شما ممکن است سفرهای هوایی را به عنوان روشی بسیار خطرناک برای سفر در خود نگه داشته باشد. این مسئله برای شما به واقعیت تبدیل می‎شود بدون آنکه منطقی پشت این تصور وجود داشته باشد. شاید آمار ارقام گواه این مطلب باشد که سفرهای هوایی بسیار ایمن‌تر از سفرهای جاده‌ای است اما ضمیر ناخودآگاه شما را به سمت ماشین تان هدایت می‌کند و با آن احساس ایمنی بیشتری خواهید کرد هر چند در واقعیت این امر درست نباشد.

10- قوانین ضمیر ناخودآگاه به شما اجازه داشتن دو عقیده متضاد را نمی‌دهد

ضمیر ناخودآگاه یک مطلب را می‌پذیرد و در صورت پذیرش نقطه مقابل یک مسئله را رد می‌کند. در واقع شما را بر سر دوراهی قرار نمی‌دهد. یک پدیده یا پذیرفته شده است یا نیست و حد وسط ندارد. به طور مثال اگر کسانی اعتقادات مذهبی داشته باشند در ضمیر ناخودآگاه آنها هیچ اعتقادی در مورد نظریه تکامل شکل نمی‌گیرد. کسی که بر نظریات علمی و نظریه تکامل اعتماد داشته باشد نیز نمی‌تواند در ضمیر ناخودآگاه خود انتظار وجود اعتقادات مذهبی را داشته باشد. اگر کسی به وجود مکانیزمی هوشمند برای خلق سیستم عملکرد قلب معتقد است بنابراین به خلقت نیز اعتقاد خواهد داشت.

قوانین ضمیر ناخودآگاه

11- ضمیر ناخودآگاه باورهای قبلی را حفظ می‌کند تا زمانی که بتواند جایگزین مناسب برای آن پیدا کند

در قوانین ضمیر ناخودآگاه شما تمامی باورها و اعتقادات از دوران کودکی درون ذهنتان نقش می‌بندد. تمامی این باورها شخصیت فعلی  شما را شکل می‌دهد. برای آنکه بتوان تغییری در اعتقادات ایجاد کرد باید بتوان اعتقادی دیگر برای آن جایگزین کرد.

12- ضمیر ناخودآگاه در صورتی که باوری رد شود به راحتی آن‌را کنار می‌گذارد

در صورتی که شواهد و مدارکی برای رد یک باور وجود داشته باشد ضمیر ناخودآگاه شما باور غلط را بر اساس شواهد رد می‌کند و کنار می‌گذارد. به طور مثال ممکن است شما در ضمیر ناخودآگاهتان این طور نقش بسته باشد که هیچ گاه نمی‌توانید یک دونده ماراتن شوید. اما هنگام تمرین شاهد پیشرفت و موفقیت خود هستید. ضمیر ناخودآگاه متوجه این شواهد می‌شود و باور قبلی را رد می‌کند. .

13- باور به موقیت‌های پیش‌رو روند پی در پی موفقیت‌های بعدی را آسان‌تر می‌کند

هر اعتقاد و باوری گامی است به سمت رسیدن به آن باور در آینده و راه را برای رسیدن به آن هموار می‌کند. هر چه با گام‌های کوچک به سمت موفقیت‌های بیش‌تر برویم باید منتظر موفقیت‌های پی‌در‌پی باشیم و در مقابل هر چه باور شکست را در ذهنمان تقویت‌کنیم به سمت شکست حرکت خواهیم کرد.

14- ذهن آگاه شما عملکرد ضمیر ناخودآگاه را کاهش خواهد داد

مثال واضح این ایده پدیده بی‌خوابی است. هر چه ذهن آگاه خود را مجبور کنید تا شما را برای خوابیدن همراهی کند احتمال آنکه بتوانید به خواب بروید کمتر است. سعی کنید ذهن آگاه را در مسیر کار ضمیر ناخودآگاه کنار بزنید تا فرآیند صحیح ضمیر ناخودآگاه رخ دهد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (1 {امتیازها})